No:153/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının xarici işlər naziri Şahzadə Feysal bin Farhan bin Abdullah bin Feysal Əl Səud arasında telefon danışığı ilə bağlı məlumatı
31 mart 2022 19:52
31 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının xarici işlər naziri Şahzadə Feysal bin Farhan bin Abdullah bin Feysal Əl Səud arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər, müqəddəs Ramazan ayının gəlişi münasibətilə qarşılıqlı təbriklərini çatdırıb və bu ayın bütün müsəlman aləmi üçün xeyirli olmasına dair arzularını ifadə ediblər.
Tərəflər, iki ölkə arasında əməkdaşlıq və qardaşlıq münasibətlərin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparıb və bu xüsusda məmnunluq bildiriblər.
İki ölkə arasında hazırda icra olunan birgə layihələrə dair razılıq ifadə olunub, həmçinin Hökumətlərarası Birgə Komissiyanın ötən ilin dekabr ayında keçirilmiş iclasının nəticələrinin məmnunluq doğurduğu qeyd edilib. İqtisadi və sərmayə sahəsində əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün potensialın olduğu vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Səudiyyə Ərəbistanının “Acwa Power” şirkətinin Azərbaycanda külək elektrik stansiyasının tikintisi ilə bağlı layihəsinə məmnunluqla istinad edib və həmkarına Azərbaycanın alternativ enerji baxımından böyük potensialı ilə bağlı məlumat verib.
Tərəflər, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək məsələlərini müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov keçmiş münaqişə ilə bağlı Səudiyyə Ərəbistanı tərəfindən Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan ədalətli mövqeyinə verilən dəstəyi minnətdarlıqla vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Səudiyyəli həmkarını Azərbaycana səfər etməyə dəvət edib.
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının xarici işlər naziri Şahzadə Feysal bin Farhan bin Abdullah bin Feysal Əl Səud dəvətə görə təşəkkürünü bildirib və dəvəti məmnuniyyətlə qəbul etdiyini söyləyib.
Telefon danışığı zamanı nazirlər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 31 March 2022
No:153/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia Prince Faisal bin Farhan bin Abdullah bin Faisal Al Saud
On March 31, 2022, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia Prince Faisal bin Farhan bin Abdullah bin Faisal Al Saud.
The Ministers expressed mutual congratulations on the occasion of the holy month of Ramadan and wished that this month would be favorable for the entire Muslim world.
The sides exchanged views on the development of cooperation and fraternal relations between the two countries and expressed satisfaction in this regard.
The Ministers agreed on joint projects currently being implemented between the two countries, and expressed satisfaction with the results of the meeting of the Joint Intergovernmental Commission held in December last year. It was stressed that there is potential for further development of economic and investment ties.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the “ACWA Power” project of Saudi Arabia to build a wind power station in Azerbaijan and briefed his counterpart on Azerbaijan's great potential in terms of alternative energy.
The sides also discussed issues of cooperation and mutual support within international organizations.
Minister Jeyhun Bayramov noted with gratitude the support provided by Saudi Arabia to Azerbaijan's just position, based on international law, in connection with the past conflict.
Minister Jeyhun Bayramov invited his Saudi counterpart to visit Azerbaijan.
The Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia, Prince Faisal bin Farhan bin Abdullah bin Faisal Al Saud thanked for the invitation and accepted the invitation with pleasure.