No:148/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin İtaliyanın Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin bölgədəki vəziyyət ilə bağlı açıqlamasına dair yerli medianın sualına cavabı
04 aprel 2024 15:40
Sual: 3 aprel tarixində İtaliyanın Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin açıqlaması yayılıb. Açıqlamada bildirilib ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesinə üçüncü tərəflərin müdaxiləsi əlavə gərginlik yarada bilər. Açıqlamada Fransa tərəfinə sülh səylərinə maneçilik törədən addımlardan çəkinməyə çağırış edilib. Açıqlamada həmçinin qeyd olunub ki, Azərbaycan tərəfi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibi qismində məsuliyyətli davranış sərgiləyir və bununla əlaqədar, Fransa xarici işlər nazirinin ABŞ dövlət katibi ilə birgə mətbuat konfransı zamanı verdiyi bəyanatlar prosesə mənfi təsir göstərir. Bu açıqlamanı necə şərh edərdiz?
Cavab: İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavininin verdiyi bu açıqlama ilk növbədə beynəlxalq hüququn təməl prinsip və normalarına hörmətin əlamətidir. Bu eyni zamanda, ölkələrin daxili işlərinə müdaxilənin və Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma və sülh prosesi kimi həssas məsələ ilə bağlı məsuliyyətsiz yanaşmadan çəkinilməsinin nə dərəcədə vacib olduğunu nümayiş etdirir.
İtaliya tərəfinin həm münaqişə, həm də post-münaqişə dövründə bölgə üzrə sərgilədiyi siyasət və yanaşma daim balanslı olub.
Bu ölkə tərəfindən beynəlxalq hüququn pozuntularını gözardına alan siyasətdən qaçınılması bir daha İtaliya tərəfinin məsələdən daim agah olduğunu göstərib və Fransa kimi ölkələrin yürütdüyü destruktiv siyasətin nə dərəcədə əsassız və nəticəsiz olduğunu sübut edib.
Hesab edirik ki, İtaliya tərəfindən yürüdülən bu siyasət başda Fransa olmaqla, bəzi Avropa ölkələrinə nümunə olmalıdır.

No:148/24, Response by MFA Spokesperson Aykhan Hajizada to an inquiry of local media regarding the statement made by the Italian Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation on the situation in the region
04 April 2024 15:40
Question: On 3 April the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy released a statement. According to the statement, third-party interference in the Azerbaijan-Armenia peace process could create additional tensions. The statement urged France to refrain from actions that undermine peace efforts. The statement further noted that Azerbaijan acts responsibly as the host of the 29th Session of the Conference of Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) and that the French Foreign Minister's statements during a joint press conference with the US Secretary of State have a negative impact on the process. How would you comment on this statement?
Answer: The statement issued by Italy’s Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation is primarily a sign of respect for the fundamental norms and principles of international law. At the same time, it highlights the vital importance of not interfering in the internal affairs of states, and of avoiding irresponsible approach to such a sensitive matter as the normalization and peace process between Azerbaijan and Armenia.
Italy’s policy and approach in the region have always been balanced, both during the conflict and in the post-conflict period.
Italy’s avoidance of policies that overlook violations of international law once again indicates that it is constantly aware of the situation, and proves the baseless nature and ineffectiveness of the destructive policies of countries like France.
We believe Italy’s policy should set an example for some other European countries, particularly France.