Mətbuat şərhi 29 mart 2022 15:05
No:147/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Annalena Beerbok ilə görüşünə dair məlumatı
29 mart 2022 15:05
29 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Annalena Beerbok ilə görüşüb.
Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin inkişafı, enerji sahəsində əməkdaşlıq, regional təhlükəsizlik məsələləri, o cümlədən Avropa İttifaqı (Aİ) ilə əməkdaşlığın inkişafı üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı, cari ildə iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərinin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunmasına istinad edilib, ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov regiondakı son vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlər, bölgədə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işlərinə dair məlumat verib, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşmasına dair Azərbaycanın baxışı ilə bölüşüb. Azərbaycanın Aİ-nin etibarlı tərəfdaşı olduğu və Avropanın enerji təhlükəsizliyində əhəmiyyətli rol oynadığı vurğulanıb.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər, regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, o cümlədən Ukraynadakı vəziyyət üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.

No:147/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany Annalena Baerbock
29 March 2022 15:05
On March 29, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany Annalena Baerbock.
At the meeting, the sides exchanged views on the development of bilateral relations, energy cooperation, regional security issues, including cooperation with the European Union (EU).
During the meeting, it was noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, and satisfaction was expressed with the high level of bilateral relations.
Minister Jeyhun Bayramov gave information about the latest situation in the region, issues related to the implementation of trilateral statements, restoration and reconstruction work in the region, and he also shared Azerbaijan's views on the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia. It was stressed that Azerbaijan is a reliable partner of the EU and plays an important role in Europe's energy security.
The sides also exchanged views on other issues of mutual interest, regional and international security issues, including the situation in Ukraine.