No:147/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Cari ilin 29 iyun tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri, İqor Popov (Rusiya), Stefan Viskonti (Fransa) və Endryu Şafer (ABŞ) və ATƏT-in Fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anji Kaspşik ilə videokonfrans formatında görüşü baş tutub.
Görüşdə tərəflər Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq-Qarabağ münsqişəsinin tənzimlənməsi prosesinin cari vəziyyəti barədə fikir mübadiləsi aparıblar. Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz məskunlaşma və infrastruktur layihələri daxil olmaqla Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən qeyri-qanuni fəaliyyət məsələsini qaldırıb.
Həmsədrlər imkan olan ilk fürsətdə iki ölkənin Xarici İşlər nazirləri arasında birbaşa təmasların qurulmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Sabah, 30 iyun tarixində ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsinin vasitəçiliyi və iştirakı ilə Azərbaycan və Ermənistan Xarici İşlər nazirlərinin videokonfrans formatında görüşünün keçirilməsi nəzərdə tutulur.

No:147/20, Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan
On June 29, 2020 the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov held a videoconference with the co-chairs of the OSCE Minsk Group, Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Andrzej Kasprzyk.
At the meeting, the sides exchanged views on the current situation of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict settlement process. Minister Elmar Mammadyarov raised the issue of illegal activities, including the illegal resettlement and infrastructure projects carried out by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan.
The Co-Chairs stressed the importance of establishing direct contacts between the Foreign Ministers of the two countries at the earliest opportunity.
Tomorrow, on June 30, a meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia in the format of a video conference with the mediation and participation of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office is planned to take place.