No:144/26, Azərbaycan Republikasının Sədrliyi ilə Asiyada Qarşılıqlı Əməkdaşlıq və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Yüksək Səviyyəli Şəxslər Komitəsinin növbəti iclasına dair mətbuat məlumatı
07 aprel 2026 15:59
7 aprel tarixində Astana şəhərində Asiyada Qarşılıqlı Əməkdaşlıq və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Katibliyinin inzibati binasında Azərbaycan Republikasının Sədrliyi ilə AQEM Yüksək Səviyyəli Şəxslər Komitəsinin növbəti iclası keçirilib.
Komitənin iclasında Azərbaycan Respublikasının “Daha güclü AQEM: rəqəmsallaşma, bağlantılar və Asiyada dayanıqlı inkişaf” mövzusunda AQEM-ə Sədrliyi çərçivəsində aktiv fəaliyyəti, müxtəlif əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə atılan addımlar nəzərdən keçirilib, üzv dövlətlər arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın əsas istiqamətləri müzakirə olunub.
Sədrlik tərəfindən AQEM-in beynəlxalq təşkilata transformasiyası gündəliyində gedən inkişaflar, o cümlədən müvafiq Nizamnamə layihəsi üzrə aparılan danışıqların gedişatı barədə məlumat təqdim edilib.
Tədbirdə AQEM-in hərbi-siyasi ölçüsü üzrə etimad tədbirlərinin icrası istiqamətində illik qiymətləndirmə aparılıb. Üzv dövlətlər tərəfindən hərbi-siyasi sahədə əməkdaşlığın inkişafı və bu istiqamətdə AQEM-in çoxtərəfli hərbi təhlükəsizlik platforması kimi rolu nəzərdən keçirilib.
İclasda AQEM-in Beyin Mərkəzləri Forumu üzrə Fəaliyyət Planı layihəsi müzakirə edilib və AQEM-in müxtəlif ölçüləri üzrə etimad qurucu tədbirlərinin icrasına dair konsepsiya sənədləri nəzərdən keçirilib, “Kiçik və Orta biznesin inkişafına dair” konsepsiya sənədi qəbul edilib.
Bundan əlavə, AQEM məkanında qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:144/26, Press release on the next meeting of the High-Level Officials Committee of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) under the chairmanship of the Republic of Azerbaijan
07 April 2026 15:59
On 7 April, the next meeting of the High-Level Officials Committee of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) was held in the administrative building of the CICA Secretariat in the city of Astana under the chairmanship of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting of the Committee, the active activities of the Republic of Azerbaijan within the framework of its chairmanship of CICA under the theme “Stronger CICA: digitalization, connectivity and sustainable development in Asia,” the steps taken in various areas of cooperation were reviewed, and the main directions of mutual cooperation among member states were discussed.
Information was presented by the chairmanship on developments in the agenda of the transformation of CICA into an international organization, including the progress of negotiations on the relevant draft Charter.
At the event, an annual assessment was conducted on the implementation of confidence-building measures in the military-political dimension of CICA. The development of cooperation in the military-political field by member states and the role of CICA as a multilateral military security platform in this direction were considered.
At the meeting, the draft Action Plan on the CICA Think Tank Forum was discussed, and conceptual documents on the implementation of confidence-building measures in various dimensions of CICA were reviewed, and the concept document on “Development of Small and Medium Enterprises” was adopted.