No:143/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) prezidenti Teodoros Rusopulosun Azərbaycan əleyhinə qəbuledilməz fikirlərinə dair şərhi
11 aprel 2025 23:23
Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) prezidenti Teodoros Rusopulosun Alpha News qəzetinə müsahibəsi zamanı Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi iddiaları qətiyyətlə rədd edir və pisləyirik.
Avropa Şurası nizamnaməsinin pozulması, AŞPA tərəfindən səlahiyyətlərin aşılması nəticəsində Azərbaycan əleyhinə addımdan sonra belə Azərbaycan tərəfinin dialoqa açıqlığını nümayiş etdirməsinə baxmayaraq, Rusopulos, Şvabe və onlar kimi bir sıra şəxslərin davamlı şəkildə ölkəmizin beynəlxalq hüquqa və ədalətə söykənən mövqeyinə kölgə salmağa çalışdıqları məlumdur.
AŞPA bu illər ərzində ikili standartlar əsasında apardığı anti-Azərbaycan siyasəti ilə Azərbaycan xalqının haqlı nifrətini qazanıb.
Ölkəmizin rəhbərini təhqir etmək, “diktator” adlandırmaq isə ümumiyyətlə heç bir çərçivəyə sığmır, siyasi mədəniyyətsizlik və nadanlıqdır. Assambleyada hazırkı isterik vəziyyət və onun başında duran diktator Rusopulos AŞPA-dakı acınacaqlı vəziyyətin təzahürüdür. Eyni vəziyyət, Avropa Parlamentində də mövcuddur.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin qərarları ilə bağlı mövqemizə gəldikdə, Azərbaycanın məhkəmənin hakimlərinin seçimlərində iştirak etmədiyi nəzərə alınmaqla, onların qəbul etdiyi qərarların Azərbaycan tərəfindən icra olunmasını tələb etmək absurddur. Bu şəraitdə, məhkəmənin qərarlarının yerinə yetirilməsi mümkün deyil.
Qeyd edək ki, AŞPA-da Azərbaycan nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin dayandırılması barədə ədalətsiz və hüquqi cəhətdən suallar doğuran təşəbbüsü dəstəkləyən 76 nəfər AŞPA üzvləri kimi, Teodoros Rusopulosun da adı qara siyahıya daxil edilib. Rusopulos Azərbaycana soxularsa, rədd ediləcəkdir.

No:143/25, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on unacceptable anti-Azerbaijani views of Theodoros Rousopoulos, President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE)
11 April 2025 23:23
We strongly reject and condemn the allegations made against Azerbaijan by Theodoros Rousopoulos, President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), during an interview with Alpha News.
It is well-known that, despite Azerbaijan’s demonstrated willingness to engage in dialogue even after actions taken against it due to PACE’s violation of the Council of Europe’s Charter and overreach of authority, Rousopoulos, Schwabe, and others have consistently attempted to undermine Azerbaijan’s just and international law-based position.
Over the years, PACE has incurred the justified resentment of the Azerbaijani people due to its anti-Azerbaijani policies, which are marked by double standards.
Labeling our nation's leader a "dictator" and insulting him is utterly unacceptable, is a demonstration of political ignorance and is a dumbness. The current hysterical situation in the Assembly and the dictator Rousopoulos at its leadership are a manifestation of the deplorable situation in PACE. The same situation exists in the European Parliament.
Regarding our position on the decisions of the European Court of Human Rights, it is absurd to demand from Azerbaijan to implement the decisions of the court, given that Azerbaijan did not participate in the selection of its judges. Under these circumstances, it is impossible to enforce the court's decisions.
It should be noted that Theodoros Rousopoulos is blacklisted in Azerbaijan like 76 PACE members who supported the unfair and legally questionable initiative to suspend the credentials of Azerbaijani delegation to PACE. If Rousopoulos penetrates into Azerbaijan, he will be rejected.