No:142/26, Rusiyada Azərbaycanın Qarabağ bölgəsi ilə bağlı son günlərdə səsləndirilən fikirlərə dair şərh
05 aprel 2026 17:50
Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan arasında 1 aprel tarixində Moskvada keçirilmiş görüş zamanı və ondan sonra Rusiyanın rəsmi şəxsləri tərəfindən ictimai müzakirələrdə Azərbaycanın sırf daxili işlərinə aid məsələlərə toxunulub.
Bununla əlaqədar, diplomatik kanallar vasitəsilə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən siyasi spekulyasiyalarda istifadə edilməsinin qəbuledilməzliyi barədə mövqeyimiz və bunun dayandırılmasına dair gözləntilərimiz Rusiya Prezidentinin Administrasiyasının, Hökumətinin və XİN-in diqqətinə çatdırılıb.
Buna baxmayaraq, mövzu Rusiya tərəfinin rəsmi siyasi diskursunda davam etməkdədir. Belə ki, bu gün Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov Vesti kanalına müsahibəsində Ermənistan-Rusiya münasibətlərinə dair mövqe bildirərkən növbəti dəfə Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi ilk olaraq Rusiya, yoxsa Ermənistan tərəfindən tanınması barədə şərh verib.
Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olması hər hansı bir dövlətin qərarına deyil, tarix, beynəlxalq hüquq və ədalətə söykənir. Bu, 2020-ci il 44 günlük Vətən müharibəsi və 2023-cü il 1 günlük antiterror tədbirləri nəticəsində bir daha təsdiq olunaraq, tam bərqərar olub.
Rusiya tərəfinə bir daha xatırlatmaq istərdik ki, Rusiya Federasiyası daxil olmaqla, heç bir ölkə, heç bir dövrdə Qarabağ bölgəsi daxil olmaqla Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü sual altına qoymayıb.
Azərbaycanın suverenliyinə aid olan məsələlərin Rusiya-Ermənistan münasibətlərinin sadə olmadığı hazırkı dövrdə ictimai müstəvidə münasibətlərin aydınlaşdırılması predmetinə çevrilməyəcəyinə dair gözləntilərimizi bir daha Rusiya tərəfinin diqqətinə çatdırırıq.

No:142/26, Commentary on recent remarks in Russia regarding Azerbaijan’s Garabagh region
During the meeting between the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, and the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, held in Moscow on 1 April, and in the following days, Russian officials in public discussions touched upon issues strictly related to Azerbaijan’s internal affairs.
In this regard, our position on the inadmissibility of using the Garabagh region of Azerbaijan for political speculation and our expectations for the cessation of such actions have been brought to the attention of the Russian Presidential Administration, the Government, and the Ministry of Foreign Affairs through diplomatic channels.
Despite this, the topic remains present in the official political discourse of the Russian side. Specifically, today, in an interview with the Vesti, the Press Secretary of the Russian President, Dmitry Peskov, while expressing his position on Armenian-Russian relations, once again commented on whether the Garabagh region is recognized as part of Azerbaijan first by Russia or by Armenia.
The fact that Garabagh region is an integral part of Azerbaijan is based not on the decision of any state, but on history, international law, and justice. This was once again reaffirmed and fully re-established as a result of the 44-day Patriotic War of 2020 and the 1-day anti-terror measures of 2023.
We once again remind the Russian side that no country, including the Russian Federation, has ever questioned the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan including the Garabagh region.
We once again bring to the attention of the Russian side our expectations that issues related to Azerbaijan’s sovereignty will not become a subject of public clarification of relations at a time when Russian-Armenian relations are complex.