No:140/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Moldova Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Sergey Mihov ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
09 aprel 2025 16:23
9 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Moldova Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Sergey Mihovu qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan-Moldova əməkdaşlığının siyasi, iqtisadi, ticarət, enerji, humanitar aspektləri, münasibətlərin inkişaf perspektivləri, habelə regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə olunub.
Münxen Təhlükəsizlik Konfransında iştirakı çərçivəsində Moldova Respublikasının baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Mihai Popşoy ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayan nazir Ceyhun Bayramov, ikitərəfli, o cümlədən çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişafında bu kimi təmasların, siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyətini qeyd edib.
İkitərəfli, o cümlədən çoxtərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub, xüsusilə enerji təhlükəsizliyi sahəsi üzrə tərəfdaşlığın inkişaf perspektivlərindən istifadənin əhəmiyyəti vurğulanıb.
İqtisadiyyat, ticarət, investisiyalar sahələri üzrə əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi baxımından Azərbaycan Respublikası ilə Moldova Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın rolunun vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Eyni gündə, Azərbaycan Respublikası və Moldova Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr aparılıb. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən nazir müavini Samir Şərifov, Moldova tərəfindən isə dövlət katibi Sergey Mihov rəhbərlik edib.

No:140/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Moldova Sergiu Mihov
09 April 2025 16:23
On 9 April 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Moldova, Sergiu Mihov.
During the meeting, political, economic, trade, energy and humanitarian aspects of Azerbaijan-Moldova cooperation, prospects for the development of relations, as well as regional and international issues were discussed.
Recalling with satisfaction his meeting with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Moldova, Mihai Popșoi, on the margins of the Munich Security Conference, Minister Jeyhun Bayramov noted the importance of such contacts, including the mechanism of political consultations, in the development of bilateral and multilateral cooperation.
The importance of expanding bilateral and multilateral cooperation was noted, and in particular the importance of utilizing the prospects for the development of partnership in the field of energy security was emphasized.
The importance of the role of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Moldova in discussing opportunities for cooperation in the fields of economy, trade and investment was highlighted.
On the same day, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Moldova. The political consultations were led by Deputy Minister Samir Sharifov from the Azerbaijani side and by State Secretary Sergiu Mihov from the Moldovan side.