No:136/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Portuqaliyanın dövlət və xarici işlər naziri Paulo Rangel ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
01 aprel 2026 18:21
1 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla Portuqaliyanın dövlət və xarici işlər naziri Paulo Rangel arasında telefon danışığı aparılıb.
Nazirlər telefon danışığı zamanı Azərbaycanla Portuqaliya arasında əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivlərini, eləcə də regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə ediblər.
Portuqaliya naziri ölkəsinin Azərbaycandakı diplomatik təmsilçiliyinin səviyyəsinin qaldırılması və ölkəmizdə səfirlik açmaq barədə qərar verildiyini diqqətə çatdırıb. Nazir Ceyhun Bayramov bu qərara görə təşəkkür edib.
Nazirlər ikitərəfli münasibətlərin inkişafı istiqamətində siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin və qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyətini vurğulayıblar. İkitərəfli əməkdaşlığın iqtisadiyyat, enerji, ticarət, nəqliyyat və turizm sahələrində genişləndirilməsi üçün mövcud imkanlar nəzərdən keçirilib.
Tərəflər həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunaraq qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.
Nazirlər Yaxın Şərqdə artan hərbi eskalasiyadan narahatlıqlarını ifadə edib, münaqişənin diplomatik həllinin zəruri olduğunu diqqətə çatdırıblar.

No:136/26, Press release on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of State and Foreign Affairs of Portugal Paulo Rangel
01 April 2026 18:21
On 1 April, a phone call was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of State and Foreign Affairs of Portugal, Paulo Rangel.
During the phone call, the Ministers discussed the current state and prospects for the development of cooperation between Azerbaijan and Portugal, as well as regional and international security issues.
The Portuguese Minister brought to attention that a decision has been made to upgrade the level of his country’s diplomatic representation in Azerbaijan and to open an embassy in our country. Minister Jeyhun Bayramov expressed his gratitude for this decision.
The Ministers emphasized the importance of the mechanism of political consultations and mutual visits in the development of bilateral relations. The existing opportunities for expanding bilateral cooperation in the fields of economy, energy, trade, transport, and tourism were reviewed.
The sides also touched upon issues of cooperation within the framework of international organizations and noted the importance of continuing mutual support.
The Ministers expressed their concerns over the increasing military escalation in the Middle East and brought to attention the necessity of a diplomatic resolution of the conflict.