No:134/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Belçika Krallığının Baş nazirinin müavini, xarici işlər, Avropa işləri və inkişaf sahəsində əməkdaşlıq naziri Maksim Prevo ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
31 mart 2026 18:09
31 mart tarixində Belçika Krallığının Baş nazirinin müavini, xarici işlər, Avropa işləri və inkişaf sahəsində əməkdaşlıq naziri Maksim Prevo Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Telefon danışığı zamanı, Yaxın Şərqdə cari təhlükəsizlik vəziyyəti, Azərbaycan və Belçika arasında ikitərəfli münasibətlər, habelə Avropa İttifaqı çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Nazirlər Yaxın Şərqdə mövcud hərbi eskalasiyadan dərin narahatlıqlarını ifadə edib, münaqişənin diplomatik yolla həllinin vacibliyini vurğulayıblar. Belçika naziri bununla yanaşı, İran ərazisindən Naxçıvan istiqamətinə dron hücumu ilə əlaqədar ölkəmizlə həmrəyliyini ifadə edib. Eyni zamanda, Belçika vətəndaşlarının İrandan təxliyəsinin təmin olunmasına yaradılmış şəraitə görə ölkəmizə təşəkkür bildirilib.
Nazirlər o cümlədən, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfi bölgədə davamlı sülh və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində görülən tədbirlər barədə məlumatlandırıb.
Tərəflər Azərbaycanla Belçika arasında qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün konstruktiv dialoqun və siyasi məsləhətləşmələr kimi mövcud mexanizmlərin, qarşılıqlı səfərlərin və yüksək səviyyəli təmasların əhəmiyyətini vurğulayıblar.

No:134/26, Press release on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, European Affairs and Development Cooperation of the Kingdom of Belgium Maxime Prévot
31 March 2026 18:09
On 31 March, the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, European Affairs and Development Cooperation of the Kingdom of Belgium, Maxime Prévot, made a phone call to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
During the phone call, the current security situation in the Middle East, bilateral relations between Azerbaijan and Belgium, as well as prospects for cooperation within the framework of the European Union were discussed.
The Ministers expressed their deep concern over the ongoing military escalation in the Middle East and emphasized the importance of resolving the conflict through diplomatic means. The Belgian Minister also expressed his solidarity with our country regarding the drone attack carried out from the territory of Iran towards Nakhchivan. At the same time, gratitude was expressed to our country for the conditions created to ensure the evacuation of Belgian citizens from Iran.
The Ministers also exchanged views on the normalization process between Azerbaijan and Armenia. Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the measures taken to ensure sustainable peace and stability in the region.
The sides emphasized the importance of constructive dialogue and existing mechanisms such as political consultations, mutual visits, and high-level contacts in further developing cooperation between Azerbaijan and Belgium on issues of mutual interest.