No:130/25, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurası çərçivəsində Azərbaycanın təşəbbüsü ilə mina qurbanlarının hüquqlarının müdafiəsini tələb edən xüsusi qətnamənin irəli sürülməsi barədə mətbuat məlumatı
01 aprel 2025 20:39
1 aprel 2025-ci il tarixində Cenevrə şəhərində Azərbaycanın təşəbbüsü və əsas həmmüəllifliyi ilə BMT-nin İnsan Hüquqları Şurası çərçivəsində mina qurbanlarının hüquqlarının müdafiəsini tələb edən xüsusi qətnamə layihəsi irəli sürülüb.
BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının (İHŞ) 58-ci sessiyası çərçivəsində “Minalar, insan hüquqları və ətraf mühitin deqradasiyası - mina qurbanlarına effektiv yardım” mövzusunda keçirilən yüksək səviyyəli tədbirdə qətnamə layihəsi barədə məlumat verilib.
Azərbaycanın BMT-nin Cenevrə Bölməsi nəzdindəki Daimi Nümayəndəliyi və Universal Rights Group (URG) beynəlxalq təşkilatı tərəfindən birgə təşkil olunmuş tədbir BMT-dəki daimi nümayəndəliklər, insan hüquqları sahəsindəki nüfuzlu qurum və ekspertlər, həmçinin beynəlxalq media nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilib.
Tədbirdə əsas məruzə ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərov Azərbaycanın əsas həmmüəllif qismində irəli sürdüyü “Piyadalar əleyhinə minaların bütün insan hüquqlarından tam istifadə edilməsinə təsiri” adlı qətnamə layihəsinin BMT İnsan Hüquqları Şurasının gündəliyinə daxil olduğunu elan edib.
Daha əvvəl mövzu üzrə ilk dəfə xüsusi hesabatın İHŞ-da təqdim edildiyi, BMT-də bir sıra paralel tədbirlər və məsləhətləşmələr təşkil olunduğu, ötən il Azərbaycanın təşəbbüsü ilə İHŞ-nın 57-ci sessiyasında yayılmış Birgə bəyanatın 65 ölkə tərəfindən dəstəkləndiyi diqqətə çatdırılıb.
Ermənistanın işğalı nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının Avropada minalarla ən çox çirklənmiş ikinci ərazi olduğunu vurğulayan Elşad İskəndərov, post münaqişə dövründə 383 vətəndaşımızın mina partlayışında həyat və sağlamlıqlarının itirdiyini, ümumilikdə isə Azərbaycanda 4000 yaxın mina qurbanı olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən qətnamənin həm-müəllifi Əlcəzairin, həmçinin Qambiyanın BMT Cenevrə Bölməsindəki Daimi nümayəndələri, BMT-nin İnsan Hüquqları Pozuntuları üzrə Məruzəçisi, səfir Yvette Stevens və digər natiqlər, minalarla mübarizə sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq imkanları, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi və mina qurbanlarına yardımın mümkün beynəlxalq mexanizmləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbir çərçivəsində çıxış edən hüquqşünas və Beynəlxalq İnsan Hüquqları Müşavirləri (IHRA) təşkilatının təsisçisi Ben Kit tərəfindən “Mina Ədaləti” (Campaign for Landmine Justice) kampaniyasının rəsmi təqdimatı da həyata keçirilib. Kampaniyanın başlıca məqsədi mina qurbanlarının hüquqlarının təmin edilməsi məqsədilə beynəlxalq Həmrəylik mexanizminin yaradılmasına nail olmaqdır.

No:130/25, Press release on the introduction of a special resolution initiated by Azerbaijan within the framework of the UN Human Rights Council calling for the protection of the rights of mine victims
01 April 2025 20:39
On 1 April 2025, in Geneva, a draft special resolution initiated and co-sponsored by Azerbaijan calling for the protection of the rights of mine victims was introduced within the framework of the United Nations Human Rights Council.
Information about the draft resolution was presented at a high-level event held under the theme “Mines, human rights and environmental degradation – effective assistance to mine victims” within the framework of the 58th session of the United Nations Human Rights Council (UNHRC).
The event, jointly organized by the Permanent Mission of Azerbaijan to the United Nations Office at Geneva and the international organization Universal Rights Group (URG), was held with the participation of permanent missions to the UN, reputable institutions and experts in the field of human rights, as well as representatives of international media.
Delivering the keynote address at the event, Ambassador-at-Large of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elshad Iskandarov, announced that the draft resolution titled “The impact of anti-personnel mines on the full enjoyment of all human rights,” introduced by Azerbaijan as a main co-sponsor, has been included in the agenda of the UN Human Rights Council.
It was brought to attention that previously, for the first time, a special report on the topic had been presented at the UNHRC, a number of side events and consultations had been organized at the UN, and that the Joint Statement circulated at the 57th session of the UNHRC last year at the initiative of Azerbaijan had been supported by 65 countries.
Emphasizing that as a result of Armenia’s occupation, the territories of Azerbaijan are the second most mine-contaminated area in Europe, Elshad Iskandarov noted that 383 of our citizens have lost their lives and health due to mine explosions in the post-conflict period, and that there are nearly 4,000 mine victims in Azerbaijan in total.
The Permanent Representatives of Algeria and Gambia to the UN Office at Geneva, co-sponsors of the resolution, as well as the UN Special Rapporteur on Human Rights Violations, Ambassador Yvette Stevens, and other speakers exchanged views on opportunities for international cooperation in mine action, mutual exchange of experience, and possible international mechanisms for assisting mine victims.
Within the framework of the event, lawyer and founder of the International Human Rights Advisors (IHRA), Ben Keith, also delivered the official presentation of the “Campaign for Landmine Justice.” The main goal of the campaign is to achieve the establishment of an international solidarity mechanism to ensure the rights of mine victims.
At the end of the event, the speakers answered questions from participants and media representatives.