No:128/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının Prezidentinin siyasi məsələlər üzrə müşaviri Mehdi Sənayi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 aprel 2025 18:35
1 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İran İslam Respublikasının Prezidentinin siyasi məsələlər üzrə müşaviri Mehdi Sənayi ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və İran arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif aspektləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Azərbaycan-İran münasibətlərinin inkişafında qarşılıqlı səfərlər və təmasların, o cümlədən mövcud siyasi dialoqun vacibliyi vurğulanıb, ümumi maraq kəsb edən məsələlərin müzakirəsinin əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfə verdiyi qeyd olunub.
İki ölkə arasında bir sıra, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və kommunikasiyalar sahələri üzrə əməkdaşlığın perspektivlərini müzakirə edən tərəflər, xüsusilə Azərbaycan və İran tərəfindən birgə icra olunan bir sıra layihələrin regionumuzdan keçən nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafında mühüm rol oynadığını qeyd ediblər.
Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələr üzrə Dövlət Komissiyasının müvafiq sahələr üzrə mövcud əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi baxımından əhəmiyyətli platforma olduğu diqqətə çatdırılıb.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM), D-8 çərçivəsində əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.

No:128/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Political Advisor to the President of the Islamic Republic of Iran, Mehdi Sanaei
01 April 2025 18:35
On 1 April 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Political Advisor to the President of the Islamic Republic of Iran, Mehdi Sanaei.
During the meeting, various aspects of the existing bilateral and multilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Iran, as well as regional and international security issues, were discussed.
The importance of mutual visits and contacts, including the existing political dialogue, in the development of Azerbaijan–Iran relations was emphasized, and it was noted that discussions of issues of common interest contribute to the expansion of cooperation.
The sides, discussing the prospects for cooperation between the two countries in a number of areas, including political, economic, trade, energy security, transport and communications, particularly noted that a number of projects jointly implemented by Azerbaijan and Iran play an important role in the development of transport corridors passing through our region.
It was brought to attention that the State Commission on economic, trade and humanitarian cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran is an important platform for discussing existing opportunities for cooperation in relevant areas.
The importance of further strengthening cooperation within regional and international organizations, including the Organisation of Islamic Cooperation, the Economic Cooperation Organization, the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA), and the D-8, was noted.