No:121/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Sloveniya Respublikasının Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş qeyri-rezident səfiri Primoş Şeliqo ilə görüşünə dair məlumatı
15 mart 2022 18:44
15 mart 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Sloveniya Respublikasının Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunan qeyri rezident səfiri Primoş Şeliqonu qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin Sloveniya ilə münasibətlərin inkişafına əhəmiyyət verdiyini qeyd edərək, ikitərəfli səviyyədə və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın inkişafı perspektivlərini vurğulayıb.
Səfir Primoş Şeliqo iki ölkə arasında mövcud olan tarixi əlaqələri və dostluq ənənələrini qeyd edib və ölkəsinin ikitərəfli münasibətlərin inkişafında maraqlı olduğunu ifadə edib. O, siyasi, iqtisadi, humanitar və s. sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsindən bəhs edərək, cari il ərzində Birgə İqtisadi Komissiyanın ilk iclasının keçirilməsi, habelə ANAMA ilə əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulmasının mövcud münasibətlərin inkişafına müsbət təkan verəcəyinə inamını vurğulayıb.
Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri, habelə bu ərazilərdə minalardan təmizlənmə istiqamətində görülən işlər, Azərbaycanın post-münaqişə mərhələsində iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması ilə bağlı sərgilədiyi mövqeyi barədə məlumat verib.
Tərəflər, həmçinin Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığı və ATƏT çərçivəsində həyata keçirilən əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparıblar. İki ölkənin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında 2021-ci ildə keçirilmiş siyasi məsləhətləşmələr təcrübəsinin qarşıdan gələn illərdə də davam etdirilməsinə dair qarşılıqlı razılıq ifadə edilib.

No:121/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the non-resident Ambassador of the Republic of Slovenia to the Republic of Azerbaijan Primož Šeligo
On March 15, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Slovenian Ambassador to the Republic of Azerbaijan Primož Šeligo.
Minister Jeyhun Bayramov noted that our country attaches importance to the development of relations with Slovenia, emphasizing the prospects for cooperation at the bilateral level and within international organizations.
Ambassador Primož Šeligo noted the historical ties and traditions of friendship between the two countries and expressed his country's interest in developing bilateral relations. He spoke about the expansion of relations in the political, economic, humanitarian and other fields, and expressed confidence that the holding of the first meeting of the Joint Economic Commission this year, as well as the establishment of cooperation with ANAMA will give a positive impetus to existing relations.
Jeyhun Bayramov briefed the opposite side on the current situation in the region, restoration and reconstruction work carried out in the liberated areas, as well as demining in these areas, Azerbaijan's position on the normalization of relations between the two countries in the post-conflict phase.
The sides also exchanged views on Azerbaijan's cooperation with the European Union and cooperation carried out within the framework of the OSCE. Mutual agreement was expressed to continue in the coming years the practice of political consultations held in 2021 between the Foreign Ministries of the two countries.