No:117/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Böyük Britaniyanın xarici işlər, ittifaq və inkişaf məsələləri üzrə dövlət katibi Devid Ləmmi ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
19 mart 2025 14:43
19 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Böyük Britaniyanın xarici işlər, ittifaq və inkişaf məsələləri üzrə dövlət katibi Devid Ləmmi arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı iki ölkə arasında əməkdaşlıq məsələləri, mövcud regional vəziyyət, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinin hazırkı durumu müzakirə olunub.
Britaniya naziri Novruz bayramı münasibətilə təbriklərini çatdırıb. İki ölkə arasında münasibətlərin daha da inkişaf edəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, bölgədəki mövcud vəziyyət və sülh prosesi barədə məlumat verərək, sülh sazişinin mətni üzrə danışıqların yekunlaşmasına baxmayaraq, sazişin imzalanması üçün Ermənistan konstitusiyasında ölkəmizə qarşı ərazi iddialarının aradan qaldırılması məqsədilə müvafiq düzəlişin edilməsinin vacib olduğu vurğulanıb. Bununla yanaşı, ATƏT-in artıq aktual olmayan Minsk qrupu və digər aidiyyəti strukturlarının ləğvinin də vacibliyi diqqətə çatdırılıb.

No:117/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs of the United Kingdom, David Lammy
19 March 2025 14:43
On 19 March 2025, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs of the United Kingdom, David Lammy.
During the phone call, issues of cooperation between the two countries, the current regional situation, as well as the current state of the peace process between Azerbaijan and Armenia were discussed.
The British Minister conveyed his congratulations on the occasion of Novruz holiday. Confidence was expressed that relations between the two countries will further develop.
Minister Jeyhun Bayramov provided information on the current situation in the region and the peace process, noting that despite the conclusion of negotiations on the text of the peace agreement, it is important to introduce relevant amendments to the Constitution of Armenia in order to eliminate territorial claims against our country as a condition for signing the agreement. At the same time, the importance of the dissolution of the no longer relevant OSCE Minsk Group and other related structures was brought to attention.