No:114/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının (UNAOC) ali nümayəndəsi Migel Angel Moratinos ilə görüşünə dair məlumatı
12 mart 2022 19:35
12 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının (UNAOC) ali nümayəndəsi Migel Angel Moratinos ilə görüşüb.
Görüşdə Migel Angel Moratinos Azərbaycanda dinlərarası və sivilizasiyalararası dialoqa verilən əhəmiyyət, habelə bu istiqamətdə görülən işləri yüksək qiymətləndirib, eyni zamanda Azərbaycan tərəfindən bu xüsusda atılan addımların əlamətdar və nümunəvi olduğunu bildirib. Özünün Azərbaycana müxtəlif vaxtlarda səfərlərini xatırlayan Migel Angel Moratinos Azərbaycana son səfəri zamanı işğaldan azad olunmuş əraziləri ziyarət etdiyini və oradakı dağıntıları öz gözləri ilə gördüyünü vurğulayıb. Azərbaycan ilə əməkdaşlığın növbəti mərhələdə möhkəmləndirilməsi istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin xətti ilə "Peace for Culture" təşəbbüsü çərçivəsində addımların atıldığını bildirən Migel Angel Moratinos, yaxın gələcəkdə anlaşma memorandumunun imzalanacağı və bu xüsusda Nyu Yorkda xüsusi tədbirin keçiriləcəyini qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycanda ənənəvi olaraq çoxmillətli və müxtəlif dinlərə məxsus insanların sülh şəraitində yaşadığını bildirib. Azərbaycanın multikulturalizm ənənələri haqda ətraflı məlumat verən nazir, multikulturalizmin Azərbaycanda dövlət siyasəti olduğunu qeyd edib. Eyni zamanda, Ceyhun Bayramov Azərbaycanın münaqişənin təsirinə məruz qalan ərazilərində yaşayan erməni əsilli vətəndaşların bütün Azərbaycan vətəndaşları ilə eyni hüquq və azadlıqlarını təmin edərək onları yenidən öz siyasi, sosial və iqtisadi məkanına reinteqrasiya etmək üçün addımlar atmaqda qətiyyətli olduğunu bildirib.
Post münaqişə dövründə, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə mədəni irsin mühafizə və bərpası istiqamətində atılan addımlara toxunan nazir Ceyhun Bayramov, bu xüsusda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə dini və etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bütün mədəni irs nümunələrinin qorunması, bərpası, habelə restavrasiyası istiqamətində beynəlxalq ekspert və qurumlarla əməkdaşlıq edildiyini diqqətə çatdırıb, həmçinin bunun Azərbaycanın sözügedən prosesdə nə qədər şəffaf və açıq olduğunu göstərdiyini bildirib.

Press release 12 March 2022
No:114/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the UN High-Representative for the Alliance of Civilizations (UNAOC) Miguel Ángel Moratinos
On March 12, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the United Nations High-Representative for the Alliance of Civilizations (UNAOC) Miguel Ángel Moratinos in the margins of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, Miguel Ángel Moratinos praised the importance attached in Azerbaijan to inter-religious and inter-civilizational dialogue, as well as the work done in this direction, noting that the steps taken by Azerbaijan in this regard are significant and exemplary. Recalling his visits to Azerbaijan at different times, Miguel Ángel Moratinos said that during his last visit to Azerbaijan he visited the liberated territories and saw the destruction there with his own eyes. Noting that steps have been taken to strengthen cooperation with Azerbaijan at the next stage within the "Peace for Culture" initiative through the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, Miguel Ángel Moratinos said a memorandum of understanding will be signed in the near future and a special event will be held in New York.
Minister Jeyhun Bayramov said that people of different nationalities and religions traditionally live in peace in Azerbaijan. Giving detailed information about the traditions of multiculturalism in Azerbaijan, the Minister noted that multiculturalism is a state policy in Azerbaijan. At the same time, Jeyhun Bayramov said that Azerbaijan is determined to take steps to reintegrate Armenian citizens living in the conflict-affected territories into the political, social and economic life of the country, ensuring the same rights and freedoms as all Azerbaijani citizens.
Touching upon the steps taken to protect and restore cultural heritage in the liberated territories during the post-conflict period, Minister Jeyhun Bayramov, in particular, highlighted the cooperation with international experts and organizations in the field of protection and restoration of all samples of cultural heritage in the liberated territories, regardless of their religion or ethnicity, and also noted how this shows the transparency and openness of Azerbaijan in this process.