No:113/26, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının Baş katibi Rebeka Qrinspan ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
11 mart 2026 15:38
11 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov 13-cü Qlobal Bakı Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının Baş katibi Rebeka Qrinspan ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və BMT əməkdaşlığının müxtəlif aspektləri və perspektivləri, eləcə də regional və beynəlxalq məsələlər, Yaxın Şərqdə vəziyyət və müharibənin qlobal iqtisadiyyata və ticarətə təsirləri müzakirə olunub.
Görüşdə ölkəmizin qlobal və regional enerji təhlükəsizliyində, ticarətdə, investisiyalarda, dayanıqlı inkişafda, iqtisadi şaxələndirmədə, kommunikasiya və nəqliyyat istiqamətində həyata keçirdiyi təşəbbüslər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın regional və qlobal ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi, nəqliyyat-logistika imkanlarının artırılması, ənənəvi və alternativ enerji layihələri və beynəlxalq ticarət marşrutlarının inkişafı istiqamətində həyata keçirilən siyasət barədə məlumat verib.
Bu çərçivədə ölkəmizin tranzit və logistika mərkəzi kimi rolunun gücləndirilməsi, həmçinin Orta Dəhliz çərçivəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Tərəflər həmçinin Yaxın Şərqrdə artan gərginliyin və müharibənin doğurduğu fəsadları nəzərdən keçirib, mövcud vəziyyətdən narahatlıqkəlarını ifadə ediblər.

No:113/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary-General of the United Nations Conference on Trade and Development, Rebeca Grynspan
11 March 2026 15:38
On 11 March, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Secretary-General of the United Nations Conference on Trade and Development, Rebeca Grynspan, who is visiting our country to participate in the 13th Global Baku Forum.
During the meeting, various aspects and prospects of cooperation between Azerbaijan and the United Nations, as well as regional and international issues, the situation in the Middle East, and the impact of the war on the global economy and trade were discussed.
During the meeting, an exchange of views was held on the initiatives implemented by our country in global and regional energy security, trade, investments, sustainable development, economic diversification, as well as in communication and transport.
Minister Jeyhun Bayramov provided information on the policy pursued by Azerbaijan in expanding regional and global trade relations, increasing transport and logistics capabilities, developing traditional and alternative energy projects, and international trade routes.
Within this framework, the importance of strengthening our country’s role as a transit and logistics hub, as well as developing cooperation within the framework of the Middle Corridor was noted.
The sides also reviewed the consequences arising from the increasing tensions and the war in the Middle East and expressed their concerns over the current situation.