No:113/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Xarici Əlaqələr və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi/Aİ Komissiyasının Vitse-prezidenti Josep Borrell ilə görüşünə dair məlumatı
12 mart 2022 15:25
12 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Avropa İttifaqının Xarici Əlaqələr və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi/Aİ Komissiyasının Vitse-prezidenti Cozef Borel ilə görüşüb.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan və Avropa İttifaqı (Aİ) arasında əməkdaşlıq perspektivlərini, enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Tərəflər Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında münasibətlərin hüquqi əsasını təşkil edəcək yeni saziş üzrə danışıqların tezliklə yekunlaşdırılmasının vacibliyini ifadə ediblər.
Eyni zamanda, Ukraynadakı vəziyyət, ölkəyə humanitar yardımın göstərilməsi məsələləri müzakirə mövzusunu təşkil edib.
Nazir Ceyhun Bayramov regiondakı son vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların həlli məsələləri, bölgədə həyata keçirilən bərpa və yenidən qurma işləri ilə bağlı məlumat verib, habelə iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşmasına dair Azərbaycanın baxışı ilə bölüşüb.

No:113/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy / Vice-President of the European Commission Josep Borrell
On March 12, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy / Vice-President of the European Commission Josep Borrell on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
At the meeting, the sides discussed prospects for cooperation between Azerbaijan and the European Union (EU), as well as strategic partnership in the field of energy.
The sides stressed the importance of concluding negotiations on a new agreement between Azerbaijan and the European Union, which will form the legal basis of relations.
At the same time, the situation in Ukraine and the provision of humanitarian aid to the country were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov briefed on the latest situation in the region, the settlement of trilateral statements, the restoration and reconstruction work in the region, as well as shared Azerbaijan's views on the normalization of relations between the two countries.