No:109/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin prezidenti Peter Maurer ilə görüşünə dair məlumatı
12 mart 2022 13:49
12 mart 2022-ci il tarixində Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində nazir Ceyhun Bayramov Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin prezidenti Peter Maurer ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə BQXK arasındakı uzun illərdən bəri mövcud olan əməkdaşlığın cari vəziyyəti və perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparıldı.
Azərbaycanla BQXK arasında Ermənistanın 30 ilə yaxın davam edən hərbi təcavüzünün nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində göstərilən fəaliyyət qeyd edildi.
BQXK Prezidenti Azərbaycanla əməkdaşlığa açıq olduğunu və bu illər ərzində həyata keçirilən iş birliyindən məmnun olduqlarını ifadə etdi.
Nazir Ceyhun Bayramov itkin düşmüş şəxslərlə bağlı məlumatın əldə edilməsi, o cümlədən 1990-cı ilin əvvəllərindən itkin düşmüş 4000-ə yaxın azərbaycanlının taleyinin müəyyən edilməsi üçün müvafiq işlərin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Görüşdə eyni zamanda, Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində mina məsələsi və bunun doğurduğu humanitar fəlakət məsələsi müzakirə mövzusu təşkil etdi. Tərəflər, mina probleminin nəticələrinin aradan qaldırılmasında Azərbaycanın BQXK ilə mümkün əməkdaşlığı üzrə fikir mübadiləsi apardılar.

No:109/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of the International Committee of the Red Cross Peter Maurer
On March 12, 2022, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum, Minister Jeyhun Bayramov met with Peter Maurer, President of the International Committee of the Red Cross.
The sides exchanged views on the current state and prospects of long-standing cooperation between Azerbaijan and the ICRC.
The activities between Azerbaijan and the ICRC to eliminate the consequences of Armenia's nearly 30-year military aggression were highlighted.
The ICRC President expressed openness to cooperation with Azerbaijan and satisfaction with the cooperation carried out over the years.
Minister Jeyhun Bayramov stressed the importance of continuing relevant work to obtain information on missing persons, including to determine the fate of about 4,000 Azerbaijanis who have been missing since the early 1990s.
At the same time, the threat of landmines in the liberated territories of Azerbaijan and the humanitarian catastrophe caused by it were discussed at the meeting. The sides exchanged views on possible cooperation between Azerbaijan and the ICRC in overcoming the consequences of the landmine threat.