Mətbuat şərhi 18 may 2020 21:09
No:108/20, Azərbaycan Respublikasının Laçın rayonunun Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalının 28-cı ildönümünü ilə əlaqədar XİN-in Mətbuat xidməti idarəsinin açıqlaması
18 may 2020 21:09
18 may tarixində Azərbaycanın Laçın rayonunun Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalının 28 ili tamam olur.
Keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin tərkibinə daxil olmayan Laçın rayonunun işğalı nəticəsində 237 nəfər həlak olub, 67 nəfər isə itkin düşüb. Bölgənin əhalisi etnik təmizləməyə məruz qalıb və hal-hazırda 77.700 nəfər Laçın sakini Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində məcburi köçkün qismində yaşayır.
Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüz siyasətinin davamı olan bu işğal rayonda dövlət və özəl mülkiyyətə ciddi zərər yetirib. Belə ki, 217 mədəniyyət, 101 təhsil, 142 səhiyyə müəssisəsi, 462 ticarət, 30 rabitə, 2 avtonəqliyyat və müxtəlif təyinatlı istehsal müəssisələri məhv edilib. Həmçinin yerli və dünya əhəmiyyətli çoxsaylı tarixi abidə vandalizmə məruz qalıb. O cümlədən, 6-cı əsrə aid Alban Ağoğlan məbədi, 14-cü əsrə aid Məlik Əjdər türbəsi, Qaraqışlaq kəndində məscid, Zabux kəndində qədim qəbiristanlıq viran edilib; Laçın Tarix Muzeyi və onun qızıl, gümüş və tunc sikkələrdən ibarət qədim kolleksiyası talan edilib.
Təcavüzkar Ermənistan işğal etdiyi digər Azərbaycan ərazilərində olduğu kimi, Laçın rayonunda da beynəlxalq hümunitar hüququ, o cümlədən Cenevrə Konvensiyaları ilə üzərinə düşən öhdəliklərini kobud şəkildə pozaraq bu ərazidə qeyri-qanuni fəaliyyəti davam etdirir. Coğrafi adlar dəyişdirilir, rayonun təbii resursları talan edilir, qanunsuz infrastruktur dəyişiklikləri həyata keçirilir, burada məqsədyönlü məskunlaşma siyasəti aparılaraq bölgənin demoqrafik tərkibi dəyişdirilir.
Məlum olduğu kimi, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi üzrə Azərbaycanın Laçın rayonundan məcburi qovulmuş Azərbaycan vətəndaşlarının xeyrinə 2015-ci il 16 iyun tarixli qərar qəbul edilərək onların İnsan Hüquqları və Fundamental Azadlıqların qorunmasına dair Konvensiya üzrə mülkiyyət hüququ, şəxsi və ailə həyatına hörmət kimi hüquqlarının pozulduğunu təsbit edib. Həmçinin, bu qərarın 19-20-ci paraqraflarında Laçın rayonu, ələlxüsus Laçın şəhərinin hərbi hücuma məruz qalması, 1992-ci il may ayının ortalarında Laçının havadan bombardman edilməsi və bunun nəticəsində çoxlu sayda evlərin dağıdılması, şəhərin talan edilməsi və yandırılması, hərbi münaqişə dövründə Laçın və ətraf kəndlərin tamamilə dağıdılması öz təsdiqini tapıb.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyini və Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğunu bir daha təsdiq edərək işğalçı qüvvələrinin zəbt olunmuş ərazilərdən dərhal, qeyd-şərtsiz və tam çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri, habelə digər beynəlxalq təşkilatların çoxsaylı qərar və qətnamələrinə məhəl qoymayan Ermənistan, münaqişənin sülh yolu ilə həlli pərdəsi arxasında Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarında işğala əsaslanan status-quo rejimini möhkəmləndirməyə çalışır və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin ilhaq edilməsi siyasətini yürüdür.
Lakin, dəyişməyən bir həqiqət var; Laçın və işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf digər rayonlar da daxil olmaqla Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü və suverenliyi beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınır və Azərbaycan ərazilərinin işğalının nəticələri birmənalı şəkildə rədd edilir. Azərbaycan ərazilərinin hərbi işğal altında saxlanılması heç zaman Ermənistanın güddüyü siyasi nəticələri verməyəcəkdir. Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü müzakirə mövzusu olmayıb və ola da bilməz.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqların məqsədi münaqişənin nəticələrinin aradan qaldırılması, beləliklə də Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoyulması və etnik təmizləməyə məruz qalmış məcburi köçkünlərin fundamental insan hüquqlarının bərpa edilməsidir. Beynəlxalq hüquq, BMT Nizamnaməsi, Helsinki Yekun Aktı və Paris Xartiyasında əks olunan norma və prinsipləri münaqişənin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinin əsasını təşkil edir. Ermənistanın danışıqlar prosesinin əsassız şəkildə, yalan və saxtakarlıqla uzatması cəhdləri qəbuledilməzdir və bölgədə sülhün təmin olunmasına başlıca maneədir.
Münaqişənin ağır fəsadlarının aradan qaldırılması beynəlxalq ictimaiyyətinin öhdəliyi olmaqla yanaşı, BMT Nizamnaməsində təsbit edildiyi kimi Azərbaycan dövlətinin ayrılmaz hüququdur.

No:108/20, Press-release by the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs on the 28th anniversary of the occupation of the Lachyn district of the Republic of Azerbaijan by armed forces of Armenia.
18 May 2020 21:09
May 18 marks the 28th anniversary of the occupation of the Lachyn district of Azerbaijan by the armed forces of Armenia.
As a result of the occupation of the Lachyn district, which was not part of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast of Azerbaijan, 237 people were killed and 67 people went missing. Inhabitants of the region were subjected to ethnic cleansing and currently 77.700 Lachyn residents live as internally displaced persons (IDP) in different regions of Azerbaijan.
The occupation of Lachyn, as a continuation of the aggression policy of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan, has also inflicted serious damage to state and private property of the district. Thus, 217 cultural, 101 educational, 142 healthcare, 462 commercial enterprises and 30 communications, 2 transport and various other production facilities were destroyed. Many historical monuments of national and world significance have been subjected to vandalism by Armenia. Among them the sixth century Albanian Aghoghlan cloister and the fourteenth century Malik Ajdar tomb, the mosque in Garygyshlag village and the ancient cemetery in Zabukh village were destroyed; the Lachyn Museum of History and its unique collection of ancient gold, silver and bronze artifacts were plundered.
Like in the other occupied territories of Azerbaijan, the aggressor country Armenia continues its illegal activities in Lachyn district as well, grossly violating international humanitarian law, as well as its commitments under the Geneva Conventions. Geographic names of the region are changed, natural resources are exploited, illegal infrastructural changes are carried out, and deliberate resettlement policy with the aim altering the region’s demographic situation is implemented.
As it is known, a decision has been adopted in favor of the Azerbaijani nationals who were forcibly displaced from the occupied Lachyn district of Azerbaijan on June 16, 2015 on the case of “Chiragov and others v. Armenia” of European Court of Human Rights, identified violations by Armenia of a number of their rights under the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, namely, those relating to the protection of property, the right to respect for private and family life.
Ignoring the UN Security Council resolutions 822, 853, 874 and 884 adopted in 1993, which reaffirm the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan and demand immediate and unconditional withdrawal of the occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan, as well as numerous decisions and resolutions of other international organizations, Armenia under the cover of peaceful settlement of the conflict, tries to strengthen the dangerous status quo regime based on the occupation of Nagorno-Karabakh and adjacent districts of Azerbaijan and pursues the policy of annexation of the occupied territories of Azerbaijan.
However, there is an unchanging truth that the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders, including its Nagorno-Karabakh region and other adjacent districts, are recognized, as well as the consequences of the occupation of the Azerbaijani territories are unequivocally rejected by the international community. The military occupation of the Azerbaijani territories will never yield the political results pursued by Armenia. The territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders has not been and cannot be a subject of negotiations.
The aim of the negotiations on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict is to eliminate the consequences of the conflict, thus ending the occupation of the Azerbaijani territories and restoring the fundamental human rights of the internally displaced persons. The norms and principles of international law as enshrined in the UN Charter, the Helsinki Final Act and the Paris Charter constitute the basis of the negotiation process for the settlement of the conflict. Armenia's speculative attempt to delay the negotiation process, thus the political settlement of the conflict by falsehood and deception, is unacceptable and poses a major obstacle to peace in the region.
Eliminating the grave consequences of the conflict along with being the commitment of the international community is an unconditional right of Azerbaijan under the Charter of the UN.