No:106/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Rumıniyanın xarici işlər naziri Oana-Silvia Toiu ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
09 mart 2026 16:39
9 mart tarixində Rumıniyanın xarici işlər naziri Oana-Silvia Toiu Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Tərəflər bölgədə mövcud təhlükəsizlik vəziyyəti, xüsusilə Yaxın Şərqdə gərginliyin artması fonunda yaranmış risklər barədə danışıblar. Bu çərçivədə, İran ərazisindən Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikasına qarşı həyata keçirilmiş dron hücumu barədə qarşı tərəf məlumatlandırılıb. Qeyd olunub ki, hücumlar nəticəsində mülki infrastruktura ziyan dəyib və mülki şəxslər xəsarət alıb.
Rumıniya naziri bu hücumu pisləyib və narahatlığını diqqətə çatdırıb. Bu cür hücumların regionda sabitlik və təhlükəsizlik üçün ciddi təhdid yaratdığını vurğulayıb.
Telefon danışığı zamanı həmçinin Azərbaycan və Rumıniya arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin gündəliyində duran məsələlər, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və bağlantı layihələri, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub.

No:106/26, Press release on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Romania, Oana-Silvia Țoiu
09 March 2026 16:39
On 9 March, the Minister of Foreign Affairs of Romania, Oana-Silvia Țoiu, made a phone call to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
The sides discussed the current security situation in the region, particularly the risks arising against the background of increasing tensions in the Middle East. Within this framework, the other side was informed about the drone attack carried out from the territory of Iran against the Nakhchivan Autonomous Republic of Azerbaijan. It was noted that as a result of the attacks, civilian infrastructure was damaged and civilians were injured.
The Romanian Minister condemned this attack and conveyed her concern. She emphasized that such attacks pose a serious threat to stability and security in the region.
During the phone call, the sides also discussed issues on the agenda of the existing strategic partnership relations between Azerbaijan and Romania, energy security, transport and connectivity projects, as well as other bilateral and multilateral areas of cooperation of mutual interest.