No:105/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Abdisalam Abdi Ali ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
09 mart 2026 16:02
9 mart tarixində Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Abdisalam Abdi Ali Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinə zəng vurub.
Telefon danışığı zamanı Yaxın Şərqdə hərbi eskalasiya, eləcə də İran tərəfindən ölkəmizə edilmiş dron hücumu ilə bağlı müzakirə aparılıb.
Bu cür addımların Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəldiyi və regionda sabitlik üçün risklər yaratdığı vurğulanıb, Somali tərəfi bu hücumları qətiyyətlə pisləyib. Tərəflər beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmət edilməsinin, eləcə də regional və qlobal təhlükəsizlik üçün gərginliyin daha da artmasının qarşısının alınmasının vacibliyini qeyd ediblər.
Telefon danışığı zamanı habelə Azərbaycan ilə Somali arasında ikitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən siyasi dialoq, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Bu çərçivədə, Somalinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü qismində oynadığı rolun əhəmiyyəti qeyd edilib.

No:105/26, Press release on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia, Abdisalam Abdi Ali
09 March 2026 16:02
On 9 March, the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia, Abdisalam Abdi Ali, made a phone call to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.
During the phone call, discussions were held on the military escalation in the Middle East, as well as on the drone attack carried out by Iran against our country.
It was emphasized that such actions are directed against the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and create risks to stability in the region, and the Somali side strongly condemned these attacks. The sides noted the importance of respecting the norms and principles of international law, as well as preventing further escalation of tensions for regional and global security.
During the phone call, an exchange of views was also held on the current state and prospects for the development of bilateral relations between Azerbaijan and Somalia, including political dialogue, cooperation within the framework of international organizations, and other issues of mutual interest.
Within this framework, the importance of Somalia’s role as a non-permanent member of the United Nations Security Council was noted.