No:104/26, Nazir Ceyhun Bayramovla Birləşmiş Krallığın Avropa, Şimali Amerika və dənizaşırı ərazilər üzrə dövlət naziri Stiven Dauti arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
09 mart 2026 15:05
9 mart tarixində Birləşmiş Krallığın Avropa, Şimali Amerika və dənizaşırı ərazilər üzrə dövlət naziri Stiven Dauti Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Tərəflər arasında Yaxın Şərqdə artmaqda olan hərbi eskalasiya əsas müzakirə mövzusu olub.
Birləşmiş Krallıq tərəfi İranın ölkəmizə qarşı dron hücumu ilə bağlı ciddi narahatlıq ifadə edib, ölkəmizin mülki infrastrukturuna və əhalinin təhlükəsizliyinə yönəlmiş təhdidin qəbuledilməz olduğunu vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov bu cür hərəkətlərin regionda gərginliyin daha da artmasına xidmət etdiyini bildirib. Azərbaycanın təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində bütün zəruri tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Telefon danışığı zamanı həmçinin iki ölkə arasında gündəlikdə duran məsələlər, ikitərəfli və regional əməkdaşlıq mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:104/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of State for Europe, North America and Overseas Territories of the United Kingdom, Stephen Doughty
09 March 2026 15:05
On 9 March, the Minister of State for Europe, North America and Overseas Territories of the United Kingdom, Stephen Doughty, made a phone call to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
The growing military escalation in the Middle East was the main subject of discussion between the sides.
The United Kingdom side expressed serious concern regarding the drone attack carried out by Iran against our country and emphasized that the threat directed against the civilian infrastructure of our country and the safety of the population is unacceptable.
Minister Jeyhun Bayramov stated that such actions serve to further increase tensions in the region. He noted that all necessary measures are being taken to ensure the security of Azerbaijan.
During the phone call, the sides also exchanged views on issues on the agenda between the two countries, as well as on topics of bilateral and regional cooperation.