No:102/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir-Abdullahian ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
5 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının fövqəladə iclasında iştirakı çərçivəsində İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir-Abdullahian ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında ikitərəfli və regional məsələlər, habelə bölgədə mövcud vəziyyət müzakirə olunub.
İran naziri ölkəmizdə keçirilmiş Prezident seçkilərinin uğurla nəticələnməsi və cənab Prezident İlham Əliyevin yenidən bu ali vəzifəyə seçilməsi münasibətilə bir daha təbriklərini çatdırıb. Bu seçkilərin xüsusilə Azərbaycanın bütün ərazilərində keçirilməsi ilə əlamətdar olduğunu vurğulayıb.
Nazirlər həmçinin Azərbaycanın Səfirliyinə terror hücumunu törədən şəxsə qarşı məhkəmə hökmündən sonra, səfirliyimizin işinin bərpası istiqamətində addımlar barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər yüksək səviyyəli təmasların genişləndirilməsi, Azərbaycanla İran arasında Hökümətlərarası Birgə İqtisadi Əməkdaşlıq Komissiyasının işinin önəminin, bölgədə nəqliyyat və kommunikasiya dəhlizlərinin inkişafı və genişləndirilməsi istiqamətində planları müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov bu il ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP-29) əlavə əməkdaşlıq imkanları yaratdığını qeyd edib.
Nazir mövcud regional vəziyyət, eləcə də Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinin cari vəziyyəti və perspektivləri barədə qarşı tərəfə məlumat verib.
Ermənistanın sülh və sabitliyə xidmət etməyən üçüncü tərəfləri bölgəyə cəlb etməsi, Ermənistanın bəzi dövlətlər tərəfindən silahlandırılması səylərinin sülh prosesinə təhdid olduğu görüş zamanı vurğulanıb.
Görüşdə həmçinin iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyində duran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:102/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir-Abdollahian
05 March 2024 20:48
On March 5, 2024, on the sidelines of his participation in the Organisation of Islamic Cooperation's (OIC) Council of Foreign Ministers' extraordinary meeting, Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, met with Hossein Amir-Abdollahian, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran.
During the meeting, bilateral and regional issues between the two countries, as well as the current situation in the region, were discussed.
The Iranian Minister once again offered his congratulations on the successful conclusion of Azerbaijan's presidential elections and H.E. Mr. President Ilham Aliyev's re-election to this high position. He stressed that these elections are especially significant owing to the fact that they are held in the entirety of territories of Azerbaijan.
Ministers also discussed the restoration of the operation of the Embassy of the Republic of Azerbaijan following the court decision against the person who committed the terror attack against the Azerbaijani Embassy.
The parties addressed the extension of high-level contacts, the importance of the work of the Azerbaijan-Iran Intergovernmental Commission on Joint Economic Cooperation, and plans for the development and growth of regional transport and communication corridors.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the 29th Session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), which will be held in Azerbaijan this year, has created additional opportunities for cooperation.
Minister informed his counterpart about the current regional situation, as well as the current state and prospects of the peace process between Azerbaijan and Armenia.
During the discussions, it was emphasized that efforts by certain states to arm Armenia and Armenia involving third parties that do not serve peace and stability in the region posed a threat to the peace process.
Other bilateral and regional issues on the cooperation agenda between the two countries were also discussed during the meeting.