No:099/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Xusrav Noziri ilə görüşünə dair məlumatı
11 mart 2022 14:47
11 mart 2022-ci il tarixində Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Xusrav Noziri arasında görüş keçirilib.
Görüş çərçivəsində nazir Ceyhun Bayramov İƏT-in sonuncu Aşqabad Sammitinin nəticələrini yüksək qiymətləndirib. Nazir, Azərbaycanın təşkilatla əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyini və qurumun ölkəmizdə iki ixtisaslaşmış təşkilatının yerləşdiyini vurğulayıb. Təşkilatın yaşıl enerji üzrə mərkəzinin Azərbaycanda yaradılması və bununla əlaqədar, mərkəzin nizamnaməsinin üzv dövlətlər tərəfindən imzalanması və mərkəzin yaxın zamanlarda fəaliyyətə başlamasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Aşqabad Sammitindən irəli gələn məsələlərin həlli, xüsusilə İƏT çərçivəsində iqtisadi, nəqliyyat bağlılığı, eyni zamanda enerji sahəsində əməkdaşlığın vacibliyini və bu məsələlərin Azərbaycan üçün də prioritet olduğunu nəzərə alaraq, ölkəmizin sözügedən istiqamətlərdə əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyini diqqətə çatdırıb.
İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Xusrav Noziri Azərbaycanın təşkilatla əməkdaşlığa verdiyi töhfəni qeyd edərək, İƏT Katibliyinə Azərbaycan diplomatlarının ezam edilməsini yüksək qiymətlədirildiyini ifadə edib. O eyni zamanda, enerji və iqtisadi bağlılıq məsələlərinin İƏT-in gündəliyində duran əsas məsələlər olduğunu, Azərbaycanın bu sahələrdə rolunun vacibliyinin vurğulayıb.

No:099/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary-General of the Economic Cooperation Organization Khusrav Noziri
On March 11, 2022, within the framework of participation in the Antalya Diplomacy Forum, a meeting was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Secretary-General of the Economic Cooperation Organization (ECO) Khusrav Noziri.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov praised the results of the last ECO Ashgabat Summit. The Minister stressed that Azerbaijan attaches importance to cooperation with the Organization and that the Organization has two specialized institutions in our country. The importance of establishing the Organization's green energy center in Azerbaijan and, in this regard, the signing of the center's charter by the member states and the start of the center's activities in the near future was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov noted the importance of resolving issues arising from the Ashgabat summit, in particular, economic and transport communications within the framework of the ECO, as well as cooperation in the energy sector, and given that these issues are also priorities for Azerbaijan, our country attaches importance to cooperation in the above-mentioned areas.
Noting the contribution of Azerbaijan to the Organization, the Secretary-General of the Economic Cooperation Organization Khusrav Noziri praised the sending of Azerbaijani diplomats to the ECO Secretariat. He also stressed that energy and economic ties are the main issues on the ECO agenda, and highlighted the importance of Azerbaijan's role in these areas.