No:096/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İtkin Düşmüş Şəxslər üzrə Beynəlxalq Komissiyanın Baş direktoru Katrin Bomberger ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
10 mart 2025 17:21
10 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İtkin Düşmüş Şəxslər üzrə Beynəlxalq Komissiyanın Baş direktoru Katrin Bomberger ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və ərazilərimizin işğalı zamanı itkin düşmüş azərbaycanlılar məsələsi, itkin düşmüş şəxslərin tapılması və kimliklərinin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində mövcud vəziyyət, habelə beynəlxalq əməkdaşlıq istiqamətində səylər müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov “itkin düşmüş şəxslər” məsələsinin hər zaman əsas diqqət mərkəzində olduğu, 1990-cı illərin əvvəllərində Ermənistanın təcavüzü nəticəsində mülki şəxslər, uşaqlar və qadınlar da daxil olmaqla 4000-ə qədər azərbaycanlı itkin düşdüyünü diqqətə çatdırıb.
2023-cü ildən etibarən ölkəmizin bu məsələ ilə bağlı məlumatlılığın artırılması üçün beynəlxalq konfranslar təşkil etdiyi, Azərbaycan Respublikasının Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının bu işdə aktiv rolu qeyd edilib.
İtkin düşmüş şəxslər məsələsinin həllini tapması istiqamətində beynəlxalq səylərin səfərbər edilməsinin vacib olduğu vurğulanıb.
Nazir itkin düşən şəxslərin taleyinə aydınlıq gətirilməsinin həm qanunun aliliyi, ədalət, həm də münaqişə sonrası münasibətlərin normallaşmaşı baxımından önəmini nəzərə alaraq, beynəlxalq ictimaiyyətin bu məsələdə rolunun vacib xarakter daşıdığını vurğulayıb. Ölkəmizin indiyə qədər işğaldan azad olunmuş ərazilərdə 23 kütləvi məzarlıq aşkarladığı qeyd edilib. Bununla yanaşı, itkin düşmüş şəxslərin yerinin müəyyən edilməsi prosesinə mina təhdidinin ciddi şəkildə maneçilik törətdiyi bildirilib.
Görüş zamanı tərəflər həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:096/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Ceyhun Bayramov and Director-General of the International Commission on Missing Persons Kathryne Bomberger
10 March 2025 17:21
On 10 March 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Ceyhun Bayramov, met with the Director-General of the International Commission on Missing Persons, Kathryne Bomberger.
During the meeting, discussions focused on the issue of Azerbaijanis who went missing during Armenia’s aggression against Azerbaijan and the occupation of its territories, the current situation regarding the search for and identification of missing persons, as well as efforts in the field of international cooperation.
Minister Ceyhun Bayramov emphasized that the issue of missing persons has always been a top priority, noting that as a result of Armenia’s aggression in the early 1990s, nearly 4,000 Azerbaijanis—including civilians, children, and women—went missing.
It was highlighted that since 2023, Azerbaijan has organized international conferences to raise awareness on this issue, and that the State Commission of the Republic of Azerbaijan on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons has played an active role in these efforts.
The importance of mobilizing international efforts to resolve the issue of missing persons was underlined.
The Minister stressed that clarifying the fate of missing persons is crucial not only for the rule of law and justice, but also for the normalization of post-conflict relations, emphasizing the important role of the international community in this matter. It was noted that Azerbaijan has discovered 23 mass graves in the territories liberated from occupation to date. At the same time, it was pointed out that the mine threat seriously hinders the process of locating missing persons.