No:093/23, Azərbaycanın enerji ehtiyatlarının qeyri-qanuni istismarı ilə əlaqədar Azərbaycan tərəfindən Enerji Xartiyası Müqaviləsinə əsasən Ermənistana qarşı başlanmış arbitraj prosesinə dair mətbuat məlumatı
27 fevral 2023 17:24
27 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Enerji Xartiyası Müqaviləsinə uyğun olaraq, Ermənistana qarşı dövlətlərarası arbitraj prosesini başladıb.
Azərbaycan tərəfi Ermənistana təqdim edilmiş Arbitraj Bildirişində 1991-ci ildən 2020-ci ilə qədər Ermənistanın ərazilərimizin 30 ilə yaxın qanunsuz işğalı dövründə Azərbaycanın enerji resursları üzərində suveren hüquqlarını pozduğuna görə Ermənistandan təzminat və maliyyə kompensasiyası tələb edib.
Ermənistan, hərbi güc yolu ilə Qarabağ bölgəsindəki enerji resurslarından istifadədən Azərbaycanı məhrum etməklə, Azərbaycanın enerji ehtiyatlarını öz xeyrinə istismar etməklə, habelə Azərbaycanın öz milli enerji siyasətinə və ətraf mühitlə bağlı öhdəliklərinə uyğun olaraq enerji ehtiyatlarını daha da inkişaf etdirmək imkanından məhrum etməklə Enerji Xartiyası Müqaviləsinin çoxsaylı müddəalarını və beynəlxalq hüququn fundamental prinsiplərini pozub.
Azərbaycanın Enerji Xartiyası Müqaviləsinə uyğun olaraq Ermənistana qarşı dövlətlərarası iddiasının əsasını Qarabağ bölgəsinin zəngin hidroenergetika ehtiyatlarının Ermənistan tərəfindən qanunsuz istismarı təşkil edir.
Qarabağ bölgəsində Azərbaycanın daxili su ehtiyatlarının 25%-nin cəmləşməsi, buranı su elektrik enerjisi istehsalı üçün optimal məkana çevirib.
Ermənistanın qeyri-qanuni şəkildə istismar etdiyi hidroenergetika obyektlərinin ən böyüyü Tərtərçayın üzərində inşa edilmiş Sərsəng su anbarında yerləşən Tərtər su elektrik stansiyasıdır (Tərtər SES). Ermənistan Azərbaycanın suveren ərazilərinə hərbi təcavüzünün tərkib hissəsi kimi, 1994-cü ildə Sərsəng su anbarını və Tərtər SES-i ələ keçirib.
Ermənistan, həmçinin işğal zamanı Azərbaycanın suveren ərazisində ən azı 37 əlavə icazəsiz su elektrik qurğuları tikib.
Tərtər SES-in istehsal etdiyi elektrik enerjisi ilə yanaşı, bu əlavə icazəsiz qurğuların hasilatı açıq şəkildə Ermənistana “ixrac mənbəyi” kimi müəyyən edilmişdi. Ermənistan Azərbaycana məxsus su elektrik enerjisi ehtiyatlarının qeyri-qanuni istismarını asanlaşdırmaq üçün keçmiş işğal olunmuş ərazilərdən Ermənistana elektrik enerjisinin paylanmasının “vahid sistemi”ni yaratmış, “gündəlik elektrik enerjisi istehsalının həcmini Ermənistan ərazisindən tənzimləyib” və bölgənin mövcud qurğularını istismar etmək üçün enerji şirkətlərinə saxta “lisenziyalar” vermişdir.
İşğal zamanı Ermənistan eyni zamanda İrəvan istilik elektrik stansiyasında istifadə məqsədilə, Azərbaycanın Tərtər rayonunun Çardaqlı kömür mədənini qanunsuz istismar edib.
Nəhayət, Ermənistan Azərbaycan ərazisində əlavə enerji infrastrukturu qurmaqla Azərbaycanın hidroenergetika və kömür ehtiyatlarının qeyri-qanuni istismarına şərait yaradıb. Məsələn, Ermənistan işğal olunmuş ərazilərlə Ermənistan arasında “birbaşa həyat xətti” kimi təsvir edilən və Ermənistanın təhlükəsizliyində “əhəmiyyətli rol” oynayacaq yeni kömür-nəqliyyat magistralının tikintisini maliyyələşdirib.
Ermənistan həmçinin Azərbaycanda Yevlaxı Naxçıvan ilə birləşdirən təbii qaz kəməri kimi mövcud enerji tranzit qurğularını sıradan çıxarıb. Beləliklə, işğal nəticəsində Naxçıvana qaz təchizatı kəsilmişdir.
Bu arbitraj işinin məqsədi, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış suveren ərazisində Ermənistan tərəfindən enerji ehtiyatlarının 30 ilə yaxın bir dövr ərzində qeyri-qanuni istismarı və qəsb edilməsinə cavab olaraq haqqı-ədaləti və Ermənistanın təzminat ödəməsini təmin etməkdir.

No:093/23, Press release on arbitration case filed by Azerbaijan against Armenia under the Energy Charter Treaty for illegal exploitation of Azerbaijan’s energy resources
27 February 2023 17:24
On 27 February 2023, Azerbaijan has launched inter-state arbitration against Armenia under The Energy Charter Treaty (ECT).
In a Notice of Arbitration served on Armenia, Azerbaijan seeks redress and financial compensation for Armenia’s violation of Azerbaijan’s sovereign rights over its energy resources during Armenia’s nearly 30-year illegal occupation of Azerbaijan’s territory from 1991 to 2020.
Armenia breached multiple provisions of the ECT and fundamental principles of international law by denying Azerbaijan from accessing its energy resources in Garabagh region through military force; exploiting Azerbaijan’s energy resources for Armenia’s own benefit; and depriving Azerbaijan of the opportunity to further develop its energy resources in accordance with its national energy policy and environmental commitments.
A key feature of Azerbaijan’s inter-state ECT claims against Armenia is the latter's illegal exploitation of Garabagh region’s rich hydropower resources.
The Garabagh region contains 25% of Azerbaijan’s internal water resources, making it an optimal location to leverage for hydroelectrical power.
Chief among the hydropower assets illegally exploited by Armenia is the Tartar hydro-electricity plant (Tartar HEP) on the Tartar River's Sarsang reservoir. Armenia captured the Sarsang Reservoir and the Tartar HEP in 1994, as part of its armed aggression against Azerbaijan’s sovereign territory.
Armenia also constructed at least 37 additional unauthorised hydropower facilities on Azerbaijan’s sovereign territory during the occupation.
Along with the electricity generated by the Tartar HEP, the output of these additional unauthorised facilities was expressly designated “an avenue of export” to Armenia. To facilitate its illegal exploitation of Azerbaijan’s hydropower, Armenia established a “whole unified system” of electricity distribution from the formerly occupied territories to Armenia, “regulated from Armenia” the “daily volume of electricity production,” and granted putative "licenses" to energy companies to operate the region’s existing facilities.
During the occupation, Armenia also extracted coal from the Chardagly mine in Azerbaijan’s Tartar district for use in the Yerevan thermal power plant in Armenia.
Eventually, Armenia facilitated its illegal exploitation of Azerbaijan’s hydropower and coal resources by constructing additional energy infrastructure on Azerbaijan’s territory. For example, Armenia funded the construction of a new coal-transport highway, described as a “direct lifeline” between Armenia and the occupied territories that would play “an instrumental role” in Armenia’s security.
Armenia also damaged existing energy transit facilities, such as the natural gas pipeline connecting Yevlakh to the Nakhchivan exclave of Azerbaijan. Thus, as a result of the occupation, Azerbaijan was unable to provide natural gas service to Nakhchivan.
This arbitration case is an effort to secure justice and reparations for nearly 30 years of illegal exploitation and expropriation of Azerbaijan’s energy resources by Armenia, on Azerbaijan’s internationally recognised sovereign territory.