Mətbuat şərhi 06 may 2020 03:17
No:090/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Özbəkistanın ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfirini qəbul etdi
06 may 2020 03:17
Cari ilin 5 may tarixində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Özbəkistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunan səfiri Bahrom Aşrafxanovu qəbul edib.
Səfir Bahrom Aşrafxanov etimadnaməsinin surətini nazir Elmar Məmmədyarova təqdim etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Bahrom Aşrafxanovu səfir təyin olunması münasibətilə təbrik etdi və qardaş Özbəkistan səfirinə diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Tərəflər Azərbaycan və Özbəkistan arasında mövcud olan dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafından məmnunluq ifadə etdilər. Ticarət və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olundu.
Mövcud pandemiya ilə mübarizə kontekstində ölkələr arasında qarşılıqlı dəstək və əməkdaşlığın zəruriliyi vurğulayan tərəflər, ümumdünya sağlamlıq böhranından sonrakı dövrdə ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran tədbirlərin həyata keçirilməsi üzrə fikri mübadiləsi apardılar.
Tərəflər, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə etdilər.

Press release 06 May 2020 03:17
No:090/20, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov received the newly appointed Ambassador of Uzbekistan to Azerbaijan
06 May 2020 03:17
On May 5, 2020 Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Bakhrom Ashrafkhanov, the newly appointed Ambassador of the Republic of Uzbekistan to the Republic of Azerbaijan.
Ambassador Bakhrom Ashrafkhanov presented a copy of his credentials to Foreign Minister Elmar Mammadyarov.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Bakhrom Ashrafkhanov on his appointment as Ambassador of brotherly Uzbekistan and wished him every success in his future activities.
At the meeting, the sides noted with satisfaction the development of friendly and cooperative relations between Azerbaijan and Uzbekistan. The importance of further developing cooperation in trade and transport spheres was emphasized.
Underlining the necessity of mutual support and collaboration in light of the fight against COVID-19 pandemic, exchange of views were held on the implementation of actions of the bilateral cooperation agenda in the post-pandemic period.
The sides also discussed the issues related to cooperation within international organizations, as well as other issues of mutual interest.