No:087/26, Nazir Ceyhun Bayramovla Monteneqronun Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Ervin İbrahimoviç arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
06 mart 2026 19:24
6 mart 2026-cı il tarixində Monteneqronun Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Ervin İbrahimoviç Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Nazirlər arasında keçirilmiş telefon danışığında regional təhlükəsizlik məsələləri geniş müzakirə olunub. Söhbət zamanı tərəflər Yaxın Şərqdə mövcud vəziyyətin gərginləşməsi fonunda diplomatik səylərin artırılmasının və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmətin qorunmasının vacibliyini qeyd ediblər.
Danışıq zamanı Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov həmkarına 5 mart tarixində Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisinə qarşı İran İslam Respublikası tərəfindən həyata keçirilmiş dron hücumları barədə məlumat verib. Bu addımın ölkəmizin ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq hüquqa zidd olduğu vurğulanıb.
Nazir Ervin İbrahimoviç İranın ölkəmizə qarşı etdiyi dron hücumlarını qətiyyətlə pisləyib, narahatlıq doğurduğunu bildirərək, Azərbaycanın mövqeyini anlayışla qarşıladığını və ölkəmizlə həmrəy olduğunu qeyd edib.

No:087/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Montenegro Ervin Ibrahimović
06 March 2026 19:24
On March 6, 2026, the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Montenegro, Ervin Ibrahimović, held a phone call with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
During the telephone conversation, regional security issues were extensively discussed. In light of the escalating situation in the Middle East, both sides emphasized the importance of increasing diplomatic efforts and upholding respect for the norms and principles of international law.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about the drone attacks carried out on March 5 by the Islamic Republic of Iran against the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic. It was stressed that these actions violate Azerbaijan’s territorial integrity and international law.
Minister Ervin Ibrahimović strongly condemned the drone attacks against Azerbaijan, expressed concern, conveyed understanding of Azerbaijan’s position, and affirmed solidarity with our country.