No:086/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Slovakiya Respublikasının xarici işlər və Avropa məsələləri üzrə naziri Yuray Blanar ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 mart 2024 20:30
1 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Slovakiya Respublikasının xarici işlər və Avropa məsələləri üzrə naziri Yuray Blanar ilə görüş keçirib.
Görüşdə Azərbaycan-Slovakiya ikitərəfli münasibətlərinin hazırkı səviyyəsindən razılıq ifadə olunub, bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi və strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldilməsi üçün səylərin birləşdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin və davamlı siyasi dialoqun iki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi bildirilib.
Yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərinin dövlətlərarası münasibətlərin gündəliyinin zənginləşməsində və mövcud dostluq əlaqələrinin dərinləşməsində mühüm rol oynadığı barədə həmfikirlik ifadə olunub.
Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyə əsaslanan Azərbaycan-Slovakiya əməkdaşlığının bundan sonra da davam etdirilməsi imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
İki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin, enerji və alternativ enerji sahəsində əməkdaşlığın, qarşılıqlı maraq doğuran layihələrin həyata keçirilməsi üçün Azərbaycan və Slovakiyanın birgə səylərini artırmasının vacibliyi vurğulanıb.

No:086/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, Juraj Blanár
01 March 2024 20:30
On 1 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, Juraj Blanár, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, satisfaction was expressed with the current level of Azerbaijan–Slovakia bilateral relations, and the importance of combining efforts to further develop these relations and elevate them to the level of a strategic partnership was emphasized.
It was noted that high-level mutual visits and continuous political dialogue are of significant importance for the further development of relations between the two countries.
The sides expressed a shared view that high-level reciprocal visits play an important role in enriching the interstate agenda and deepening existing friendly relations.
An exchange of views was held on opportunities to continue Azerbaijan–Slovakia cooperation based on mutual support within international organizations.
The importance of increasing joint efforts by Azerbaijan and Slovakia to expand economic and trade relations, enhance cooperation in the fields of energy and renewable energy, and implement projects of mutual interest was emphasized.
The other side was informed about the current state and prospects of the peace process between Azerbaijan and Armenia, as well as the existing situation and recent developments in the region.