No:084/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
28 fevral 2025 18:37
28 fevral 2025-ci il tarixində nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər iki dost və qardaş ölkə arasında mövcud olan strateji əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək qiymətləndirərək, bir çox istiqamətlərdə əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinin zəruri olduğunu vurğulayıblar.
Bununla yanaşı, iki ölkə liderləri arasında yüksək səviyyəli təmaslar, habelə Pakistan Baş nazirinin ölkəmizə sonuncu səfəri zamanı əldə olunmuş razılıqların icrası məsələləri, o cümlədən gələcək planlar müzakirə edilib.

No:084/25, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Ceyhun Bayramov and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Mohammad Ishaq Dar
28 February 2025 18:37
On 28 February 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Ceyhun Bayramov, and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, Mohammad Ishaq Dar.
The ministers highly appreciated the existing strategic cooperation relations between the two friendly and brotherly countries and emphasized the importance of further deepening cooperation across various areas.
In addition, issues related to high-level contacts between the leaders of the two countries, as well as the implementation of agreements reached during the recent visit of the Prime Minister of Pakistan to Azerbaijan, including future plans, were discussed.