No:078/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Çili Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı müvəqqəti işlər vəkili Qabriel Xaranı qəbul edib
13 mart 2019 08:31
Görüşdə Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanla Çili arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə edərək, ölkələr arasında mövcud olan münasibətlərin daha da inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirdi. Həmçinin yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından önəmli rol oynadığı vurğulandı.
Nazir Elmar Məmmədyarov bu ilin oktyabr ayında keçiriləcək Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçılarının 18-ci sammitində Çili tərəfinin yüksək səviyyədə təmsil olunacağına ümidvar oduğunu qeyd etdi.
Qabriel Xara ölkəsinin bütün sahələrdə Azərbaycan ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu qeyd etdi. Bu xüsusda tərəflər arasında iqtisadi, ticarət, eləcə də sərmayə qoyuluşu kimi sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün biznes forumunun keçirilməsinin vacibliyi vurğulandı.
Görüş zamanı tərəflər arasında beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlıq və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə edildi.

Press release 13 March 2019 08:31
No:078/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Gabriel Jara, Chargé d'affaires of the Republic of Chile
13 March 2019 08:31
At the meeting, Minister Elmar Mammadyarov expressed his satisfaction with the current status of relations and expressed confidence that these relations between the two countries will continue to develop. The importance of mutual high-level visits in terms of expanding the existing cooperation was underlined.
Minister expressed hope that Chile will be represented at the highest level at the 18th summit of the heads of state and government of the Non-Aligned Movement to be held in October in Baku.
Gabriel Java noted that Chili is keen to develop cooperative relations with Azerbaijan in all fields. In that regard, the importance of holding business forum for developing cooperation in economic, trade and investment spheres was emphasized.
At the meeting the sides also discussed the cooperation within international organizations, including the Non-Aligned Movement and other issues of mutual interest.