No:077/26, Nazir Ceyhun Bayramovla İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Əraqçi arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
05 mart 2026 18:59
5 mart 2026-cı il tarixində İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Əraqçi Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Telefon danışığı zamanı, nazir Ceyhun Bayramov, İran İslam Respublikası tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisinə edilmiş dron hücumlarını qətiyyətlə pisləyib, bu hücumlarla bağlı qəti etirazını bildirib. Azərbaycan ərazisinə bu hücumların beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olduğu, regionda gərginliyin artmasına xidmət etdiyini vurğulayıb.
İran naziri Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisinə dron hücumları ilə bağlı narahatlığını ifadə edib. İran tərəfinin və hərbçilərin bu hadisə ilə bağlı araşdırma başladığını bildirib. İran naziri yaralanan mülki şəxslərə şəfa diləyib.
İran tərəfindən hücumla bağlı üzr istənilməsini, araşdırmaların nəticələrinə dair qısa müddət ərzində izahat verilməsini, bu kimi halların gələcəkdə təkrarlanmaması üçün zəruri tədbirlər görülməsini gözlədiyimiz diqqətə çatdırılıb.

No:077/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed Abbas Araghchi
05 March 2026 18:59
On March 5, 2026, the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed Abbas Araghchi, held a phone call with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
During the telephone conversation, Minister Jeyhun Bayramov strongly condemned the drone attacks carried out by the Islamic Republic of Iran against the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic of the Republic of Azerbaijan and expressed firm protest regarding these attacks.
He emphasized that these attacks against the territory of Azerbaijan violate the norms and principles of international law and contribute to increased tensions in the region.
The Iranian Minister expressed concern over the drone attacks against the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic. He stated that the Iranian side and the military have launched an investigation into the incident. The Iranian Minister also wished a speedy recovery to the injured civilians.
It was brought to attention that Azerbaijan expects an apology from the Iranian side regarding the attack, a prompt explanation of the results of the investigation, and the adoption of necessary measures to prevent the recurrence of such incidents in the future.