No:074/26, Nazir Ceyhun Bayramovla Gürcüstanın xarici işlər naziri arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
05 mart 2026 16:20
5 mart tarixində Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinə zəng vurub.
Telefon danışığı zamanı nazirlər İranın ölkəmizə qarşı dron hücumları nəticəsində yaranmış vəziyyəti müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına 5 mart tarixində İran tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisinə qarşı həyata keçirilmiş dron hücumları barədə məlumat verib.
Nəticədə Naxçıvan Muxtar Respublikasının hava limanının terminal binasına zərər dəyib, mülki şəxslər xəsarət alıb. Həmçinin dronlardan biri Şəkərabad kəndində məktəb binasının yaxınlığına düşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Respublikasının ərazisinə qarşı həyata keçirilmiş bu hücumun beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olduğunu və regionda gərginliyin artmasına xidmət etdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan tərəfinin baş vermiş hücum ilə bağlı İran tərəfindən qısa müddət ərzində məsələyə aydınlıq gətirilməsini, müvafiq izahat verilməsini və bu kimi halların gələcəkdə təkrarlanmaması üçün zəruri təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsini tələb etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili baş vermiş hadisə ilə bağlı narahatlığını ifadə edib və regionda sabitliyin və təhlükəsizliyin qorunmasının vacibliyini qeyd edib.
Telefon danışığı zamanı tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparıblar.

No:074/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Georgia
05 March 2026 16:20
On March 5, the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Maka Botchorishvili, held a phone call with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.
During the telephone conversation, the ministers discussed the situation arising from Iran’s drone attacks against Azerbaijan.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about the drone attacks carried out by Iran on March 5 against the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic.
As a result, the terminal building of the Nakhchivan Autonomous Republic’s airport was damaged, and civilians were injured. Additionally, one of the drones fell near a school building in the village of Shakarabad.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that this attack against the territory of the Republic of Azerbaijan violates the norms and principles of international law and contributes to increased tensions in the region.
It was brought to attention that the Azerbaijani side demands that Iran promptly clarify the incident, provide an appropriate explanation, and take the necessary urgent measures to prevent the recurrence of such cases in the future.
The Minister of Foreign Affairs of Georgia, Maka Botchorishvili, expressed concern over the incident and underscored the importance of maintaining stability and security in the region.