No:070/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Latviya Respublikasının xarici işlər naziri Baiba Braje ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
03 mart 2026 18:35
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Latviya Respublikasının xarici işlər naziri Baiba Braje arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər arasında Yaxın Şərqdə mövcud hərbi eskalasiya və artan gərginlik müzakirə olunub. Vəziyyətin daha da kəskinləşməsinin geniş coğrafiyada təhlükəsizlik üçün risklər yaratdığı qeyd edilib. Münaqişələrin diplomatik vasitələrlə həllinin və dialoqun vacibliyi vurğulanıb.
Telefon danışığı zamanı, Azərbaycan-Latviya ikitərəfli münasibətlərinin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Tərəflər siyasi dialoqun intensivləşdirilməsini, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin və müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərini məmnunluqla vurğulayıblar.

No:070/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Latvia, Baiba Braje
03 March 2026 18:35
A telephone conversation held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Latvia, Baiba Braže.
The ministers discussed the current military escalation and growing tension in the Middle East. It was noted that the further aggravation of the situation creates risks for security in a wide geography. The importance of resolving conflicts through diplomatic means and dialogue was emphasized.
During the call, the current state of bilateral relations between Azerbaijan and Latvia was also reviewed, and prospects for their further development were discussed.
The Sides expressed satisfaction with the intensification of political dialogue, the continuation of high-level reciprocal visits, and the potential expansion of cooperation across various sectors.