No:069/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan-Noel Baro ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
03 mart 2026 18:24
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Jan-Noel Baro arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər Yaxın Şərq regionunda mövcud gərgin təhlükəsizlik vəziyyətini və artan hərbi eskalasiyasını müzakirə ediblər.
Nazirlər bölgədə vəziyyətin daha da kəskinləşməsinin regional və beynəlxalq təhlükəsizlik üçün ciddi risklər yaratdığını qeyd edib, diplomatik səylərin və dialoqun bərpa olunmasının vacibliyini vurğulayıblar.
Fransa naziri yaranmış mürəkkəb şəraitdə Fransa vətəndaşlarının İran İslam Respublikasından təxliyyəsi prosesində Azərbaycan tərəfindən göstərilən dəstəyə görə təşəkkür ifadə edib və bu istiqamətdə əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd edib.
Tərəflər Azərbaycan ilə Fransa arasında ikitərəfli münasibətlərin cari vəziyyəti və gələcək əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar. İki ölkə Prezidentinin Kopenhagen görüşü nəticəsində, qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə dialoqun davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Nazirlər həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional təhlükəsizlik məsələləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

No:069/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Europe and Foreign Affairs of France Jean-Noël Barrot
03 March 2026 18:24
A telephone conversation held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Europe and Foreign Affairs of France, Jean-Noël Barrot.
During the phone call, the sides discussed the current tense security situation and the escalating military developments in the Middle East.
The Ministers noted that a further deterioration of the situation would pose serious risks to regional and international security, emphasizing the importance of restoring diplomatic efforts and dialogue.
The French minister expressed gratitude for the support provided by Azerbaijan in facilitating the evacuation of French citizens from the Islamic Republic of Iran under the complex circumstances and highlighted the significance of continued cooperation in this regard.
The parties also exchanged views on the current state of bilateral relations between Azerbaijan and France and explored prospects for future cooperation. They underscored the importance of maintaining dialogue in areas of mutual interest, following the meeting between the presidents of the two countries in Copenhagen.