No:063/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallas ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
02 mart 2026 14:04
2 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avropa İttifaqının (Aİ) xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallas
Telefon danışığı zamanı, bölgədə artmaqda olan hərbi gərginlik və eskalasiya nəticəsində mövcud təhlükəsizlik vəziyyəti müzakirə olunub.
Tərəflər qarşıdurma nəticəsində bölgədə yaranmış vəziyyətdən ciddi şəkildə narahat olduqlarını bildirib, münaqişənin diplomatik yollarla həllinin vacib olduğunu vurğulayıblar.
Avropa İttifaqı üzv ölkələrinin vətəndaşları daxil olmaqla, xarici ölkə vətəndaşlarının İrandan təxliyəsində Azərbaycanın oynadığı əhəmiyyətli rol təqdir olunub.

No:063/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission Kaja Kallas
02 March 2026 14:04
On 2 March 2026, a telephone conversation held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission, Kaja Kallas.
During the phone call, the rising military tensions in the region and the resulting security situation were discussed.
Both sides expressed serious concern over the situation caused by the escalation and emphasized the importance of resolving the conflict through diplomatic means.
The significant role played by Azerbaijan in facilitating the evacuation of foreign nationals from Iran, including citizens of European Union member states, was acknowledged and appreciated.