No:061/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Fransa Milli Assambleyasının üzvlərindən ibarət nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair məlumatı
23 fevral 2021 08:25
22 fevral 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Fransa Milli Assambelyasının üzvlərindən ibarət nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı nazir Ceyhun Bayramov Milli Assambleyanın üzvlərini salamlayaraq, ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafından bəhs edib. Azərbaycanın Fransa ilə münasibətlərin inkişafına hər zaman yüksək əhəmiyyət verdiyini qeyd edib. Fransanın bölgədə hər zaman fəal olduğu və bütün istiqamətlərdə məsələlərin qarşılıqlı anlaşma və dialoq vasitəsilə inkişaf etdiyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə cərəyan edən son proseslər, o cümlədən 44 günlük Vətən müharibəsindən sonrakı vəziyyət, işğal faktorunun aradan qaldırılmasının iki dövlət arasında münasibətlərin normallaşması üçün əsas təşkil etdiyi, üçtərəfli bəyanatların həyata keçirilməsi və digər aidiyyəti məsələlər barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verdi. Beynəlxalq hüququn prinsipləri, xüsusilə də beynəlxalq sərhədlər çərçivəsində ərazi bütövlüyünə hörmət və sərhədlərin toxunulmazlığına hörmət əsasında münasibətlərin normallaşmasının mümkün olduğu qeyd olundu.
Fransa Milli Assambleyasının üzvləri səmimi qəbula, eləcə də təqdim edilən məlumata görə təşəkkürlərini ifadə etdilər. İki ölkənin parlamentləri arasındakı münasibətlərin dostluq prinsiplərinə söykəndiyini bildirdilər. Hazırkı səfərlərini bölgədə mövcud olan vəziyyətlə tanış olmaq, Azərbaycanın mövqeyi barədə məlumat əldə etmək baxımından faydalı qiymətləndirdilər.

No:061/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with a delegation of members of the French National Assembly
23 February 2021 08:25
On February 22, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a delegation of members of the French National Assembly.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov greeted the members of the National Assembly and spoke about the development of bilateral cooperation. He noted that Azerbaijan has always attached great importance to the development of relations with France. It was noted that France has always been active in the region and relations are developing in all directions through mutual understanding and dialogue.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the other side on the latest developments in the region, including the situation after the 44-day Patriotic War, the elimination of the occupation factor as a basis for normalization of relations between the two countries, the implementation of trilateral statements and other relevant issues. It was noted that the normalization of relations is possible on the basis of the principles of international law, in particular, respect for the inviolability of borders and territorial integrity within international borders.
Members of the French National Assembly thanked for the warm welcome, as well as for the information provided. They noted that the relations between the parliaments of the two countries are based on the principles of friendship. They assessed their current visit as useful in terms of getting acquainted with the current situation in the region and gaining information about the position of Azerbaijan.
At the end of the meeting, Minister Jeyhun Bayramov answered numerous questions from members of the French National Assembly.