No:057/24, Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin Rusiya Federasiyasının ölkəmizdəki səfiri Mixail Yevdokimovun “İzvestiya” qəzetində dərc edilmiş müsahibəsi ilə bağlı yerli medianın sualına cavabı
13 fevral 2024 15:10
Sual: Rusiya Federasiyasının ölkəmizdəki səfiri Mixail Yevdokimov “İzvestiya” qəzetinə müsahibəsi zamanı, Rusiyanın sülhməramlı kontingenti bağlı Moskva və Bakı arasında danışıqların növbəti raundunun tarixlərinin Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi ilə razılaşdırılma mərhələsində olduğunu bildirib. Xarici İşlər Nazirliyinin buna dair şərhi nədir?
Cavab: Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ermənistan Respublikasının baş naziri və Rusiya Federasiyasının Prezidentinin 10 noyabr tarixli bəyanatına əsasən, Rusiya Federasiyasının sülhməramlı kontingentinin Azərbaycan Respublikasında qalma müddəti 2025-ci ildə yekunlaşır.
Azərbaycan tərəfindən ötən il bölgədə həyata keçirilmiş anti-terror tədbirlərindən sonra, sülhməramlı kontingentin gündəlik fəaliyyəti, onların müxtəlif ehtiyacları ilə bağlı mütəmadi görüşlər keçirilməsi və müzakirələr aparılması ehtiyacı yaranmışdır.
Bununla yanaşı, sülhməramlıların yerləşdiyi ərazilərimizdə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən son 3 il ərzində genişmiqyaslı minalanma fəaliyyəti aparıldığı və ərazidə partlamamış hərbi sursat problemi nəzərə alınaraq, bu təhdidlərin aradan qaldırılması istiqamətində birgə səylərin həyata keçirilməsi üzrə məsləhətləşmələr aparılması zərurəti mövcuddur.

No:057/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs to the local media inquiry regarding the interview of Mikhail Yevdokimov, Ambassador of the Russian Federation to Azerbaijan, published in the "Izvestia" newspaper
13 February 2024 15:10
Question: During an interview with "Izvestia" newspaper, Mikhail Yevdokimov, Ambassador of the Russian Federation to the Republic of Azerbaijan, stated that the time of the next round of negotiations between Moscow and Baku regarding the Russian peacekeeping contingent is in the process of being agreed with the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan. How would the Ministry of Foreign Affairs comment on this?
Answer: As it is well known, according to the Statement of the President of the Republic of Azerbaijan, the Prime Minister of the Republic of Armenia and the President of the Russian Federation dated November 10, the period of stay of the Russian Federation peacekeeping contingent in the Republic of Azerbaijan ends in 2025.
Following the counter-terrorism measures carried out by Azerbaijan in the region last year, the necessity arose to hold regular meetings and discussions regarding the daily activities of the peacekeeping contingent and about their various needs.
Moreover, taking into account the large-scale landmine planting activities carried out for the last three years by the armed forces of Armenia in our territories where the peacekeepers are deployed, as well as the problem of unexploded ordinance in the area, there is a need to conduct consultations on the implementation of joint efforts to eliminate these challenges.