No:056/26, Nazir Ceyhun Bayramov ilə Özbəkistanın xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
01 mart 2026 19:05
1 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı, regionda gərgin təhlükəsizlik vəziyyəti və davam edən hərbi eskalasiya müzakirə olunub.
Bölgədə sülh və təhlükəsizliyə ciddi təsir edən vəziyyət ilə bağlı dərin narahatlıq ifadə olunub.
Münaqişə tərəflərinin təmkinli olmaları, hərbi qarşıdurmanın genişlənməsinin qarşısının alınması və gərginliyin azaldılması istiqamətində addımların atılmasının əhəmiyyəti qeyd olunub.
Ziddiyyətlərin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, siyasi dialoq və diplomatik vasitələrlə həll edilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Telefon danışığı çərçivəsində həmçinin Azərbaycan-Özbəkistan müttəfiqlik münasibətlərindən irəli gələn məsələlər, yüksək səviyyəli təmasların davam etdirilməsi və müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.

No:056/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov
01 March 2026 19:05
On 1 March 2026, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov.
During the conversation, the tense security situation in the region and the ongoing military escalation were discussed.
Deep concern was expressed regarding the situation, which seriously affects peace and security in the region.
The importance of restraint by the parties to the conflict, preventing the further expansion of military confrontation, and taking measures to reduce tensions was emphasized.
It was underlined that all disputes should be resolved through political dialogue and diplomatic means, in accordance with the norms and principles of international law.
Issues arising from the alliance relations between Azerbaijan and Uzbekistan, the continuation of high-level contacts, and prospects for the development of cooperation across various sectors were also addressed in the telephone conversation.