No:054/26, Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin regionda hərbi eskalasiya şəraitində vətəndaşlarımızın vəziyyəti ilə bağlı yerli mətbuatın sualına cavabı
01 mart 2026 11:36
Sual: Bölgədə davam etməkdə olan gərgin hərbi vəziyyət nəzərə alınaraq, həmin ölkələrdə olan Azərbaycan vətəndaşlarının vəziyyəti ilə bağlı məlumat varmı və vətəndaşların təxliyyəsi nəzərdə tutulubmu?
Cavab: Qeyd edək ki, böhran vəziyyətinə uyğun olaraq, bölgədə yerləşən Səfirliklərimiz və Baş konsulluqlarımız fəaliyyətini gücləndirilmiş rejimdə davam etdirir.
Vətəndaşlarımızdan gələn müraciətlərə uyğun olaraq, diplomatik missiyalarımız tərəfindən müvafiq dəstək göstərilir.
İndiyə qədər, yalnız bir nəfər vətəndaşımız xəsarət almışdır. Vətəndaşa diplomatik missiyamız tərəfindən müvafiq dəstək göstərilir və onun vəziyyəti yaxşıdır.
Vətəndaşlarımızın təxliyyəsinə gəldikdə, indiki məqamda, Xarici İşlər Nazirliyinin paylaşdığı səyahət xəbərdarlığına uyğun olaraq, İran ərazisində olan Azərbaycan vətəndaşlarının İrandan çıxışı üçün yerləşmə bölgəsindən asılı olaraq Azərbaycan və Türkiyə quru sərhəddindən istifadə olunur. İndiyə qədər 30 nəfər vətəndaşımız Azərbaycan sərhəddindən keçid edib.
Ümumilikdə, bölgədə hava məkanının bağlı olduğunu diqqətə alaraq, indiki məqamda vətəndaşların təxliyyəsi nəzərdə tutulmur.
Hazırda bölgədə olan vətəndaşlarımızdan təhlükəsizlik vəziyyətini diqqətlə izləmələri, yerli hakimiyyət orqanlarının göstəriş və tövsiyələrinə riayət etmələri, kütləvi toplaşma yerlərindən uzaq durmaları və şəxsi təhlükəsizlik tədbirlərini gücləndirmələri xahiş olunur.

No:054/26, Response by Aykhan Hajizada, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs, to the media inquiry regarding the situation of our citizens in the context of military escalation in the region
01 March 2026 11:36
Question: Considering the ongoing tense military situation in the region, is there any information regarding the status of Azerbaijani citizens in those countries, and is their evacuation planned?
Answer: Please note that in response to the crisis, our Embassies and Consulates General in the region are operating in an enhanced mode.
Appropriate assistance is being provided by our diplomatic missions based on requests received from our citizens.
To date, only one Azerbaijani citizen has been injured. The individual is receiving support from our diplomatic mission and their condition is reported to be stable.
Regarding the evacuation of citizens, at this time, in line with the travel advisory issued by the Ministry of Foreign Affairs, Azerbaijani citizens in Iran are exiting the country via the Azerbaijan or Türkiye land borders, depending on their location. So far, 30 citizens have crossed into Azerbaijan.
Overall, considering that the airspace in the region is currently closed, no organized evacuation of citizens is planned at this moment.
Azerbaijani citizens in the region are urged to carefully monitor the security situation, follow the instructions and recommendations of local authorities, avoid areas of mass gatherings, and enhance personal safety measures.