No:049/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa Şurasının baş katibi Alen Berse ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
14 fevral 2025 21:42
14 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Münxen Təhlükəsizlik Konfransında iştirakı çərçivəsində Avropa Şurasının (AŞ) baş katibi Alen Berse ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və AŞ arasında gündəlikdə duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, ölkəmizin AŞ-nin üzvlüyünə qəbul olunmasından bəri Azərbaycanla AŞ arasında qanunun aliliyi, insan hüquqları, demokratiya istiqamətləri üzrə faydalı əməkdaşlığın mövcud olduğunu, lakin son dövrlərdə Şuranın müxtəlif institutları tərəfindən ölkəmizə qarşı nümayiş olunan qərəzin əməkdaşlığımıza xələl gətirdiyini qeyd edib.
Xüsusilə, ötən il AŞ Parlament Assambleyası tərəfindən Azərbaycan nümayəndə heyətinin etimadnaməsinin təsdiqlənməməsinin ölkəmizə qarşı münasibətin və ayrı-seçkiliyin göstəricisi kimi məyusluq doğurduğu diqqətə çatdırılıb.
Bu kimi addımların mövcud dialoq kanallarının bağlanması ilə qarşılıqlı təmas və münasibətlərə zərbə vurduğu bildirilib.
Görüşdə, həmçinin gündəlikdə duran aktual məsələlər və qarşılıqlı maraq doğuran istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılıb.

No:049/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Secretary General of the Council of Europe Alain Berset
14 February 2025 21:42
On 14 February 2025, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Secretary General of the Council of Europe (CoE) Alain Berset within the framework of his participation in the Munich Security Conference.
During the meeting, an exchange of views was held on issues on the agenda between Azerbaijan and the CoE.
Minister Jeyhun Bayramov noted that since our country’s accession to the CoE, there has been useful cooperation between Azerbaijan and the CoE in the fields of rule of law, human rights and democracy, however, in recent times, the bias demonstrated against our country by various institutions of the Council has undermined our cooperation.
In particular, it was brought to attention that the failure to ratify the credentials of the Azerbaijani delegation by the Parliamentary Assembly of the CoE last year caused disappointment as an indicator of the attitude and discrimination toward our country.
It was stated that such steps damage mutual contacts and relations by closing the existing channels of dialogue.
During the meeting, discussions were also held on current issues on the agenda and areas of mutual interest.