No:049/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən verilmiş məlumata əsasən, cari ilin 29 fevral tarixində saat 16.00-dan etibarən iki həftəlik müvəqqəti dövr ərzində Azərbaycan Respublikası və İran İslam Respublikası arasında dövlət sərhədləri məhdudlaşdırıcı rejim əsasında bağlanıb.
Bu xüsusda, iki ölkənin aidiyyəti dövlət qurumları arasında müvafiq müzakirəkər aparılıb və əlaqələndirilmiş şəkildə Azərbaycan ərazisində olan İran vətəndaşlarının ölkədən çıxması, İran ərazisində olan Azərbaycan vətəndaşlarının müvafiq rejim tətbiq olunmaqla ölkəyə gəlməsini təşkil etmək üçün zəruri dəhliz təmin olunacaqdır.
İran İslam Respublikasında olan vətəndaşlarımızın Azərbaycana geri qayıtmasını təmin etmək üçün Azərbaycan Respublikasının Tehrandakı Səfirliyində və Təbrizdəki Baş Konsulluğunda qaynar xəttlər fəaliyyət göstərir. Azərbaycana qayıtmaq istəyən vətəndaşlarımızın bu qaynar xəttlər vasitəsilə diplomatik nümayəndəliklərimizlə əlaqə saxlamaları xahiş olunur.

No:049/20, Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan
According to the information of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, on February 29, 2020, from 16:00 on two-week interim period, the state borders between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran are closed under restrictive regime.
In this regard, discussions were held between the relevant governmental agencies of the two countries and upon coordinated arrangements necessary corridor would be provided for the departure of Iranian citizens from Azerbaijan and the arrival of the Azerbaijani citizens in Iran through appropriate regime.
Hotlines operate at the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Tehran and the Consulate General in Tabriz to ensure the return of our citizens from the Islamic Republic of Iran. Citizens wishing to return to Azerbaijan are requested to contact our diplomatic missions through the following hotlines: