No:044/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin YUNESKO missiyalarının bölgəyə səfərinə dair şərhi
11 fevral 2022 11:42
Məlum olduğu kimi, cari ilin fevral ayının 4-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Fransa Respublikasının Prezidenti Emmanuel Makron, Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel və Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyanın iştirakı ilə videoformatda keçirilmiş görüşdə YUNESKO-nun Azərbaycana və Ermənistana ayrı-ayrı missiyalarının göndərilməsinə dair razılıq əldə olunub.
Lakin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi YUNESKO missiyalarının Azərbaycana və Ermənistana səfərləri ilə bağlı əldə olunmuş razılığı təhrif etməyə çalışır. Ermənistan XİN-in bu dövlətin üzərinə götürdüyü öhdəliklərindən növbəti dəfə yayınmaq cəhdini qınayırıq.
Azərbaycan Respublikasına həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan YUNESKO texniki missiyasına gəldikdə, Azərbaycan tərəfi ilk gündən bu missiyanın həyata keçirilməsini alqışlayıb və qısa müddət ərzində missiyanın baş tutması üçün bütün hazırlıq işləri Azərbaycan və YUNESKO arasında ikitərəfli formatda razılaşdırılıb.
Azərbaycan Respublikası bu missiyanın həyata keçirilməsi üçün 20 ildən artıq bir müddət ərzində israrlı şəkildə YUNESKO-ya müxtəlif çağırışlar edib, bununla bağlı çoxsaylı məktublar ünvanlayıb. Təəssüflər olsun ki, belə bir missiya həyata keçirilməyib və bunun yeganə səbəbkarı Ermənistan olub. YUNESKO təşkilat olaraq, özü də bu faktı 2005-ci il tarixli hesabatında qeyd edib. Belə ki, YUNESKO Azərbaycan torpaqlarının Ermənistanın işğalı altında olduğunu vurğulayaraq, səfərin məhz Ermənistan tərəfindən qarşısının alındığını etiraf edib.
YUNESKO-nun Ermənistana missiyasına gəldikdə isə, Azərbaycan tərəfi dəfələrlə Ermənistanda Azərbaycan xalqına məxsus mədəni irsin dağıdılması faktlarını YUNESKO və beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırıb. Ölkəmizin QHT-ləri bu yaxınlarda həmin dağıntılara dair ətraflı məlumatı YUNESKO-ya təqdim edib. Bu dağıntılara dair məlumatlarda fotoşəkillər və digər sübutlar öz əksini tapıb.
Hesab edirik ki, Azərbaycan tərəfinin YUNESKO-ya təqdim etdiyi faktların araşdırılması məqsədilə Ermənistana missiyanın göndərilməsi zəruridir. Ümid edirik ki, Ermənistan keçmişdə işğal altında saxladığı ərazilərə beynəlxalq missiyanın səfərlərinin qarşısının almaq siyasətindən fərqli olaraq, bu dəfə missiyanın təşkilinə şərait yaradacaq.

No:044/22, Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the visit of UNESCO missions to the region
As it is known, in the course of the meeting held on video conference format on 04 February 2022, with participation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the President of the Republic of France Emmanuel Macron, the President of the European Council Charles Michel and the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, it was agreed to send separate missions of UNESCO to Azerbaijan and Armenia.
However, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia is trying to distort the agreement reached on the visits of UNESCO missions to Azerbaijan and Armenia. We condemn the next attempt of the Armenian Foreign Ministry to evade the obligations assumed by its state.
As for the UNESCO technical mission to be organized to the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijani side welcomed the implementation of this mission since day one, and all preparations for the mission to take place is being agreed between Azerbaijan and UNESCO in a bilateral format.
For more than 20 years, the Republic of Azerbaijan has repeatedly called on UNESCO to implement this mission and sent numerous letters in this regard.
Unfortunately, such mission was not carried out, and the only reason was Armenia. As an organization, UNESCO itself noted this fact in its 2005 report. Thus, emphasizing that the territories of Azerbaijan are under the occupation of Armenia, UNESCO acknowledged that the visit was prevented by Armenia.
As for the UNESCO mission to Armenia, the Azerbaijani side has repeatedly brought to the attention of UNESCO and the international community the facts of the destruction of the cultural heritage of Azerbaijani people in Armenia. Our country's NGOs have recently submitted detailed information on the destruction to UNESCO. Photographs and other evidence were included in the information about the destruction.
We believe that, it is necessary to send a mission to Armenia to investigate the facts submitted by Azerbaijan to UNESCO. We hope that, unlike the policy of preventing international missions from visiting the occupied territories in the past, Armenia this time will create conditions for the organization of the mission.