No:030/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Böyük Britaniyanın Avropa məsələləri üzrə dövlət naziri arasında telefon danışığı ilə bağlı məlumatı
01 fevral 2022 17:43
1 fevral 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Böyük Britaniyanın Avropa məsələləri üzrə dövlət naziri Kris Hiton-Harris ilə telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər Azərbaycan ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı arasında çoxtərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin uğurlu inkişafı ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Regional təhlükəsizlik məsələləri, o cümlədən üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlər tərəflərin müzakirə mövzusunu təşkil edib.
Cari ildə iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunacağına istinad edən Nazirlər, bu münasibətlə birgə tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər. Tərəflər, həmçinin bu xüsusda qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Telefon danışığı zamanı, Azərbaycanın ATƏT-in Təhlükəsizlik üzrə Əməkdaşlıq Forumuna sədrliyi və sədrlik prioritetlərinin həyata keçirilməsi, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 01 February 2022
No:030/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of State for Europe of the United Kingdom
On February 1, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Chris Heaton-Harris, Minister of State for Europe of the United Kingdom.
During the telephone conversation, the sides exchanged views on the successful development of comprehensive cooperation between Azerbaijan and the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
Regional security issues, including the implementation of trilateral statements, were discussed by the sides.
Referring to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries this year, the Ministers emphasized the importance of holding joint events on this occasion. The sides also stressed the importance of mutual visits in this regard.
During the telephone conversation, the sides exchanged views on Azerbaijan's chairmanship in the OSCE Forum for Security Cooperation and implementation of the priorities of the chairmanship, as well as other issues of mutual interest.