No:028/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Ayxan Hacızadənin Avropa İttifaqının (Aİ) xarici əlaqələr və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi/Aİ Komissiyasının vitse-prezidenti Cozep Borelin iddialarına dair şərhi
23 yanvar 2024 08:30
22 yanvar 2024-cü il tarixində Xarici Əlaqələr Şurasının yekunlarına dair mətbuat konfransı zamanı Avropa İttifaqının xarici əlaqələr və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi/Aİ Komissiyasının vitse-prezidenti Cozep Borelin Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi əsassız iddiaları qətiyyətlə rədd edirik.
Aİ-nin ali nümayəndəsi tərəfindən faktların açıq-aşkar təhrif edilməsi Azərbaycanın legitim maraqlarına etinasızlıqdır və bu cür hədələyici ritorika Azərbaycan-Aİ münasibətlərini daha da gərginləşdirən ikili standartın bariz nümunəsidir.
Ali nümayəndə Azərbaycan Prezidentinin Azərbaycan və Ermənistan ərazilərinə dair tarixi faktlarla bağlı fikirlərini tamamilə təhrif etməklə yanaşı, Azərbaycana qarşı hərbiləşmə və təcavüzkar siyasəti qızışdırır.
Beynəlxalq ictimaiyyətin Ermənistanı beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun hərəkət etməyə inandırmaq üçün heç bir səy göstərməməsinə baxmayaraq, Azərbaycan hər zaman Ermənistanla danışıqlara, sülhə və sabitliyə sadiq olub. Azərbaycanın təcavüzə və separatizmə son qoyduğu tədbirlər Ermənistanla sülh sazişinin bağlanmasına zəmin yaradır.
Bundan əlavə, Aİ nümayəndəsinin diplomatların ölkədən çıxarılması ilə bağlı Fransa ilə həmrəyliyini ifadə etməsi davam edən hüquqi araşdırma prosesinə açıq müdaxilə olmaqla yanaşı, Azərbaycandan qovulmuş fransız diplomatların qanunsuz hərəkətlərinə haqq qazandırmağa bərabərdir. Belə qərəzli bəyanat, Azərbaycanın Fransadakı diplomatlarına qarşı əsassız tədbirlərə məhəl qoymamaqla yanaşı, diplomatik davranışın bütün qayda və təlimatlarına açıq-aşkar etinasız yanaşan, iş üzrə araşdırma aparmaqdan imtina edən bəzi dövlətlərin bu quruma necə mənfi təsir göstərdiyini nümayiş etdirir.
Azərbaycan beynəlxalq öhdəliklərinə və beynəlxalq hüquqa sadiq olmaqla yanaşı, milli maraqlarına zidd olan hər hansı iddiaların və təhdidedici dilin legitimləşdirilməsi cəhdlərinin qarşısını qətiyyətlə alacaqdır.

No:028/24, Commentary by the MFA Spokesperson Aykhan Hajizada on the claims by Josep Borrell, High Representative of the European Union (EU) for Foreign Affairs and Security Policy
23 January 2024 08:30
We firmly reject groundless claims against Azerbaijan made by Josep Borrell, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission during the press conference following the Foreign Affairs Council held on 22 January 2024.
The blatant misinterpretation of facts by the EU High Representative is an open disregard of Azerbaijan’s legitimate interests, and such a threatening rhetoric is a clear example of double standard that further exacerbates Azerbaijan-EU relations.
While fully distorting the thoughts of Azerbaijan’s President about the historical facts related to the territories of Azerbaijan and Armenia, the High Representative is instigating militarization and aggressive policy towards Azerbaijan.
Notwithstanding the fact that the international community has failed to make any effort to persuade Armenia to act in line with the norms and principles of international law, Azerbaijan has always been committed to negotiations, peace and stability with Armenia. Azerbaijan’s measures ending aggression and separatism, paves the way for concluding peace agreement with Armenia.
Furthermore, EU Representative’s expressed solidarity with France about expulsion of diplomats is tantamount to justifying illegal actions of expelled French diplomats in Azerbaijan, while being a clear intervention into the continuing legal investigation process. Such a biased statement, while ignoring baseless measures against Azerbaijan’s diplomats in France, demonstrates how this institution is negatively affected by certain countries, which openly neglect all the rules and guidelines of diplomatic conduct, and refuse to conduct investigation on the case.
Azerbaijan, besides being committed to its international obligations and international law, will resolutely prevent attempts to legitimize any claims and threatening language against its national interest.