No:024/26, Nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Əraqçi ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
29 yanvar 2026 23:27
29 yanvar 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Əraqçi arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı İran ətrafında yaranmış vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə son gərginliyin narahatlıq doğurduğunu, bütün tərəflərin İranda və onunda ətrafında qeyri-sabitliyə səbəb ola biləcək addımlardan və ritorikadan çəkinmələrinin zəruriliyinin ölkəmiz tərəfindən hər zaman vurğulandığını bildirib. Mövcud problemləri yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, dialoq və diplomatik yollarla həll etməyin vacib olduğu qeyd edilib.
Azərbaycan Respublikasının hava məkanının və ya ərazisinin hər hansı dövlət tərəfindən qonşu İrana və ya hər hansı digər ölkəyə qarşı hərbi əməliyyatların aparılması üçün istifadə edilməsinə heç vaxt imkan verilməyəcəyi xüsusi vurğulanıb.

No:024/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed Abbas Araghchi
29 January 2026 23:27
On 29 January 2026, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed Abbas Araghchi.
During the phone call, the situation surrounding Iran was discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the recent tensions in the region are a cause for concern and emphasized that Azerbaijan has consistently stressed the necessity for all parties to refrain from actions and rhetoric that could lead to instability in or around Iran. The importance of resolving existing issues exclusively through dialogue and diplomatic means in accordance with the norms and principles of international law was underscored.
It was specifically highlighted that the airspace or territory of the Republic of Azerbaijan will never be permitted to be used by any state for conducting military operations against neighboring Iran or any other country.
The telephone conversation also included an exchange of views on other bilateral and regional issues of mutual interest.