No:018/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının xarici işlər və xaricdəki milli icma naziri Əhməd Attaf ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 yanvar 2024 17:00
19 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qoşulmama Hərəkatının (QH) Dövlət və Hökumət Başçılarının 19-cu Zirvə Görüşü çərçivəsində Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının xarici işlər və xaricdəki milli icma naziri Əhməd Attaf ilə görüşüb.
Görüşdə, iki ölkə arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, habelə regional vəziyyət müzakirə olunub.
Son dövrlərdə Azərbaycan və Əlcəzair arasında qarşılıqlı təmasların artımının müşahidə olunduğunu məmnunluqla qeyd  olunub.
Ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələr, o cümlədən iqtisadiyyat, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, təhsil, mədəniyyət və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın geniş perspektivlərinin mövcud olduğu, mövcud imkanların müzakirəsi baxımından siyasi məsləhətləşmələr platformasının əhəmiyyəti qeyd edilib.
Nazir Əhməd Attaf, Azərbaycanın 4 il müddətində QH-ya uğurla sədrlik etdiyini, Hərəkatın dirçəldilməsində vacib rol oynadığını diqqətə çatdıraraq, göstərilən səylərə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkür edib. Əlcəzair ilə Azərbaycan arasında xüsusilə regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq gündəliyinin mövcud olduğu, bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün qarşılıqlı təmasların daha da artırılmasının vacibliyi vurğulanıb.

No:018/24, Press release on the meeting of Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov with the First Deputy Secretary General of the CIS, Leonid Anfimov
19 January 2024 17:00
On 18 January, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elnur Mammadov, met with the delegation led by the First Deputy Secretary General of the Commonwealth of Independent States (CIS), Leonid Anfimov, who is on a visit to Azerbaiijan to observe the extraordinary Presidential elections of the Republic of Azerbaijan to be held on 7 February 2024.
Deputy Minister E. Mammadov emphasized that the holding of the upcoming elections after the restoration of sovereignty over all territories of Azerbaijan is an important historical and political event, and provided detailed information on the measures taken to ensure that the elections are held in a free, fair and transparent manner, including the participation of international observers in this process, as well as the steps taken to ensure the electoral rights of citizens of the Republic of Azerbaijan residing abroad or temporarily staying in foreign countries.
The First Deputy Secretary General of the CIS, Leonid Anfimov, noted that the upcoming Presidential elections are of great importance for the people of Azerbaijan, provided information on the activities of the CIS observation mission related to the elections, and brought to attention that the current process is the 11th election observed by the organization in Azerbaijan.