No:018/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun NATO Baş katibinin Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolomina ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 yanvar 2023 21:00
19 yanvar 2023-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə NATO Baş katibinin Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolomina arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan və NATO arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri, həmçinin regional və beynəlxalq məsələlər, Laçın yolu ətrafında cari vəziyyət müzakirə mövzusu olub.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan və NATO arasında davamlı siyasi dialoqun müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığa töhfə verdiyini qeyd edib. Beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə töhfə verən bir ölkə kimi Azərbaycanın NATO-nun rəhbərlik etdiyi sülhməramlı əməliyyatlarda iştirakının tərəfimizdən bu sahədə əməkdaşlığa verilən əhəmiyyətin təcəssümü olduğu diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi, sülh gündəliyinin irəli aparılması istiqamətində Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar, Ermənistanın sülh prosesinə xələl gətirən hərbi-siyasi təxribatları, mina təhdidinin davam etdirilməsi barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb.
Laçın yolu ətrafında Azərbaycan vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin etirazına səbəb olan təxribatlardan bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, guya Azərbaycan ərazilərindəki erməni sakinlərinin blokadaya alınması, vəziyyətin humanitar böhran səviyyəsinə çatması ilə bağlı əsassız iddiaların həqiqəti əks etdirmədiyini və bu addımların 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatla yalnız humanitar məqsədlər üçün istifadəsi nəzərdə tutulan Laçın yolundan sui-istifadə faktlarını pərdələməkdən, sülh gündəliyi üzrə danışıqlara xələl gətirməkdən başqa bir şey olmadığını diqqətə çatdırıb.
Ermənistan tərəfinin qeyri-konstruktiv addımlarına baxmayaraq, Azərbaycanın danışıqlar üzrə növbəti görüşün qısa müddət ərzində keçirilməsinə hazır olduğunu bəyan etdiyi və sülh gündəliyinin irəli aparılmasında qərarlı olduğu bildirilib.
Xüsusi nümayəndə Xavyer Kolomina, qarşılıqlı səfərlərin əməkdaşlığın inkişafına töhfə verdiyini bildirib. Azərbaycanın NATO çərçivəsində sülhməramlı əməliyyatlarda iştirakını məmnunluqla qeyd edən xüsusi nümayəndə, Azərbaycan sülhməramlılarının Kabul beynəlxalq hava limanında təxliyyə işlərində əhəmiyyətli rol oynadığını vurğulayıb. Azərbaycan və NATO arasında digər sahələrdə, o cümlədən, enerji təhlükəsizliyi, təhsil və s. sahələrdə əməkdaşlığın aparıldığı məmnunluqla qeyd edilib. Bölgədə gərginliyin mövcudluğunun narahatlıq doğurduğu, bu xüsusda sülh və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsi üçün Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

No:018/23, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia, Javier Colomina
On January 19, a meeting was held between Minister Jeyhun Bayramov and NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia, Javier Colomina.
The sides discussed the main issues on the current agenda of cooperation between Azerbaijan and NATO, as well as regional and international issues, and the current situation in Lachin road.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the constant political dialogue between Azerbaijan and NATO promotes cooperation in various fields. It was mentioned that Azerbaijan's participation, as a country contributing to international peace and security, in NATO-led peacekeeping operations is the embodiment of the importance that the country attaches to cooperation in this area.
Minister informed Javier Colomina in detail about the course of the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, the steps taken by Azerbaijan towards advancing the peace agenda, the military-political provocations of Armenia that undermine the peace process, and the continuation of the landmine threat.
Information was also provided on provocations in Lachin road that caused the protest of representatives of the civil society of Azerbaijan. He noted that the accusations of an alleged "blockade" of Armenian residents in the territories of Azerbaijan, a "humanitarian crisis" are groundless and do not reflect reality, and are aimed at hiding the facts of Armenia's misuse of the Lachin-Khankendi road, which is intended for humanitarian purposes only. Despite the unconstructive steps of the Armenian side, Azerbaijan is ready to hold the next negotiating meeting in a short time and is determined to advance the peace agenda.
Speaking about the provocations that caused the protests of the representatives of the Azerbaijani civil society around the Lachin road, Minister said that the unfounded claims about the “blockade” of the Armenian residents in the territories of Azerbaijan, the situation reaching the level of a “humanitarian crisis” are groundless and do not reflect reality, and pointed out that these steps are nothing more than concealing the facts of abuse of the Lachin road, which is intended to be used only for humanitarian purposes by the Trilateral Statement of November 10, 2020, and harming the negotiations on the peace agenda.
Despite the destructive steps of the Armenian side, it was stated that Azerbaijan is ready to hold the next meeting on negotiations as soon as possible and is determined to advance the peace agenda.
NATO Secretary General's Special Representative said that mutual visits contribute to the development of cooperation. Noting with satisfaction the participation of Azerbaijan in peacekeeping operations within NATO, he stressed that Azerbaijani peacekeepers played an important role in the evacuation at the Kabul International Airport. It was noted with satisfaction that the cooperation between Azerbaijan and NATO is also developing in other areas, including energy security, education, and others. It was noted that tensions in the region are of concern, and the importance of continuing the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia for the establishment of peace and security was emphasized.