No:017/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Böyük Britaniyanın xarici işlər, ittifaq və inkişaf məsələləri üzrə dövlət katibi Devid Ləmmi ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
22 yanvar 2025 16:25
22 yanvar 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Böyük Britaniyanın xarici işlər, ittifaq və inkişaf məsələləri üzrə dövlət katibi Devid Ləmmi arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı iki ölkə arasında əməkdaşlıq gündəliyinin perspektivləri, habelə mövcud regional vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh prosesinin hazırki durumu müzakirə olunub.
Britaniya naziri ilk öncə 20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Günü və 25 dekabrda Bakı-Qroznı reysi ilə uçuş həyata keçirmiş təyyarəmizin faciəvi şəkildə qəzaya uğraması ilə bağlı bir daha başsağlığı diləklərini çatdırıb. Britaniyanın faciənin səbəblərinin araşdırılması və təhqiqat prosesində hər zaman dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov başsağlığı diləkləri və göstərilən həmrəyliyə görə təşəkkür edib, təyyarə qəzasının səbəblərinin araşdırılması üzrə görülən işlər barədə məlumat verib.
Azərbaycanla Birləşmiş Krallıq arasında siyasi, iqtisadi, alternativ enerji, humanitar və digər sahələrdə münasibətlərin geniş perspektivə malik olduğu, əlaqələrin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin və siyasi dialoqun intensivləşdirilməsinin, iki ölkə arasında tərəfdaşlıq əlaqələrinin daha da dərinləşdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Ölkəmizi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) uğurlu ev sahibliyi münasibətilə təbrik edən Britaniya naziri, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində birgə əməkdaşlığın davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, bölgədəki mövcud vəziyyət və sülh prosesi barədə məlumat verərək, sülh sazişi və delimitasiya üzrə əhəmiyyətli irəliləyişə baxmayaraq, Ermənistan konstitusiyasında davam edən ərazi iddialarının prosesə əsas maneçilik törədən səbəb olduğunu diqqətə çatdırıb.
Telefon danışığı gedişatında həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:017/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs of the United Kingdom David Lammy
22 January 2025 16:25
On 22 January 2025, a telephone conversation was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs of the United Kingdom David Lammy.
During the telephone conversation, the prospects of the cooperation agenda between the two countries, as well as the current regional situation, the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia and the current state of the peace process were discussed.
The British Minister first conveyed his condolences once again in connection with 20 January – Nationwide Day of Mourning and the tragic crash of the Azerbaijani aircraft that operated the Baku-Grozny flight on 25 December. He stated that the United Kingdom is always ready to provide support in the investigation of the causes of the tragedy and the inquiry process.
Minister Jeyhun Bayramov expressed his gratitude for the condolences and the solidarity shown, and provided information on the work carried out to investigate the causes of the plane crash.
It was noted that relations between Azerbaijan and the United Kingdom in political, economic, alternative energy, humanitarian and other fields have broad prospects, and the importance of intensifying mutual visits and political dialogue in the development of relations, as well as further deepening the partnership between the two countries, was emphasized.
Congratulating the Republic of Azerbaijan on successfully hosting the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), the British Minister emphasized the importance of continuing joint cooperation in combating climate change.
Minister Jeyhun Bayramov, providing information on the current situation in the region and the peace process, stressed that despite significant progress on the peace agreement and delimitation, the continuing territorial claims in Armenia’s constitution constitute the main obstacle to the process.
During the telephone conversation, an exchange of views was also held on other regional and international issues of mutual interest.