No:017/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin Baş direktoru Rafael Qrossi ilə görüşünə dair məlumatı
20 yanvar 2022 00:50
19 yanvar 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Vyanaya işgüzar səfəri çərçivəsində Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (AEBA) Baş direktoru Rafael Qrossi ilə görüşüb.
Tərəflər qarşılıqlı əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə edərək, hazırkı əməkdaşlıq məsələləri və gələcək perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Nüvə Silahının Yayılmaması haqqında Müqavilənin qlobal nüvə silahının yayılmaması rejimində əhəmiyyətindən bəhs edib, Agentliyin bu sahədə roluna toxunub. Yayılmama və nüvə enerjisinin dinc məqsədlərlə istifadəsində AEBA verifikasiya sisteminin əhəmiyyətinə toxunan nazir Bayramov, Azərbaycanın nüvə təhlükəsizliyinin qorunmasına və daha da möhkəmləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verdiyini və bu xüsusda beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində bütün səyləri dəstəklədiyini bildirib
Nazir, həmçinin nüvə təhlükəsizliyi qaydaları və standartlarının işlənib hazırlanmasında Agentliyin əsas rol oynadığını nəzərə alaraq və yüksək qiymətləndirərək, Azərbaycanın möhkəm qanunvericilik bazasına malik hərtərəfli milli ixraca nəzarət sistemi yaratdığnı qeyd edib.
Agentliyin texniki əməkdaşlıq fəaliyyətlərinin həyata keçirilməsində göstərdiyi davamlı səylər təqdir edilib. Azərbaycanın AEBA ilə son illər tibb sahəsində xərçənglə mübarizə, kənd təsərrüfatında pambıqçılıqda məhsuldarlığın artırılması ilə bağlı layihələr çərçivəsində əməkdaşlığından bəhs edilib, ətraf mühit sahəsində də əməkdaşlıqda maraqlı olduğumuz ifadə edilib.
Ermənistan tərəfindən köhnə texnologiyalı AES-in istismarında təhlükəsizlik qaydalarına riayət edilməsinə nəzarətin vacibliyi vurğulandı.
Baş direktor Qrossi Azərbaycanın Agentlik üçün çox vacib tərəfdaş olduğunu və bir çox sahələrdə uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini qeyd edib. Hazırda həyata keçirilən birgə əməkdaşlıq layihələrini qeyd edən Baş direktor, ətraf mühitin qorunması sahəsində Azərbaycanla Agentlik arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin mövcud olduğunu bildirib.

No:017/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Director General of the International Atomic Energy Agency Rafael Grossi
On January 19, 2022, during his working visit to Vienna, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA) Rafael Grossi.
Expressing satisfaction with the level of mutual cooperation, the sides exchanged views on current cooperation issues and future prospects.
Minister Jeyhun Bayramov spoke about the importance of the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons in the global nuclear non-proliferation regime, and touched upon the role of the Agency in this area. Touching upon the importance of the IAEA verification system in the non-proliferation and peaceful use of nuclear energy, Minister Bayramov said that Azerbaijan attaches great importance to the protection and further strengthening of nuclear security and supports all efforts to expand international cooperation in this regard.
The Minister also noted that taking into account and appreciating the key role of the Agency in the development of rules and standards of nuclear safety, Azerbaijan has created a comprehensive national export control system with a strong legal framework.
The Agency's continuous efforts in implementing technical cooperation activities were praised. Azerbaijan's cooperation with the IAEA in recent years was mentioned in the framework of projects related to the fight against cancer in the medical field, increasing of cotton growing productivity in agriculture, and interest was expressed in cooperation in the field of the environment.
The importance of control over Armenia's observance of safety rules in the operation of old technology nuclear power plants was emphasized.
Director General Grossi noted that Azerbaijan is a very important partner for the Agency and successful cooperation is being carried out in many areas. Noting the ongoing joint cooperation projects, the Director General said that there are prospects for cooperation between Azerbaijan and the Agency in the field of environmental protection.